Trwa ładowanie...

Pogoda. RCB ostrzega przed gradem i burzami. "Zostań w domu"

Burze, grad i silny wiatr są spodziewane po południu i w nocy w większej części kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców aż 12 województw przed gwałtownym załamaniem pogody. "Jeśli możesz, zostań w domu" - brzmi fragment alertu.

Pogoda. RCB ostrzega przed gradem i burzami. "Zostań w domu"Źródło: PAP, fot: Łukasz Ogrodowczyk
ddug8n2
ddug8n2

Do mieszkańców 12 województw spływają esemesy od RCB. To ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami, które pojawią się po południu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega - bardzo silny wiatr i burze z gradem mogą wystąpić we wschodnich powiatach województwa pomorskiego i wielkopolskiego oraz w północnej części Małopolski i Podkarpacia. Województwa świętokrzyskie, śląskie, mazowieckie, łódzkie, lubelskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurksie i podlaskie są w całości objęte alertem.

Pogoda. Upały, burze i grad

W SMS-ach wysłanych do mieszkańców, RCB ostrzega, by w czasie burzy nie chować się pod drzewami. To w nie najczęściej uderzają pioruny. Niewiele lepiej jest na otwartej przestrzeni - tam człowiek - jako najwyższemu punktowi, również grozi niebezpieczeństwo. Krzywdę może wyrządzić grad i przedmioty porwane przez wiatr.

Zobacz też: Ostre gradobicie. Nagrania są porażające

Najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie pod dachem. Tu z kolei może zabraknąć prądu - RCB przewiduje okresowe przerwy w dostawach.

ddug8n2

Pogoda. Potężna burza w powiecie sztumskim

Żywioł uderzył już w Pomorze. Potężna burza przeszła przez Dzierzgoń i Mikołajki Pomorskie. Spadł tam grad wielkości kostek lodu.

Strażacy mają informacje o kilkuset powalonych drzewach. W domach brakuje prądu.

Masz pogodowego newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pogoda. Potężna burza w powiecie sztumskim

Łowcy Burz ostrzegają także przed trąbami powietrznymi, które mogą towarzyszyć burzom. Prędkość wiatru w porywach może wynieść 100-120 km/h. Centralna część Polski jest objęta III, najwyższym stopniem zagrożenia.

"Burze mogą mieć gwałtowny i niszczycielski potencjał" - czytamy. Front burzowy przesuwa się na wschód. Burzową mapę w czasie rzeczywistym można śledzić tutaj.

ddug8n2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddug8n2
Więcej tematów