Trwa ładowanie...
d2h574s

Pogoda przeszkadza w wydobyciu Kurska

Barka "Gigant" na Morzu Barentsa (AFP)
Z powodu sztormu wstrzymano w niedzielę wydobycie wraku atomowego okrętu podwodnego Kursk z dna Morza Barentsa. Dowództwo akcji planuje przystąpić do prac najwcześniej w poniedziałek.

d2h574s
d2h574s

Wysokość fal na Morzu Barentsa sięga 2-3 metrów. Wieje bardzo silny wiatr, pada deszcz i deszcz ze śniegiem. Przy takiej pogodzie dowodzący akcją wstrzymali wszystkie prace pod wodą a z miejsca operacji w bezpieczniejsze akweny odpłynęło większość jednostek.

Nad miejscem gdzie zatonął Kursk została między innymi barka "Gigant", z której mają zostać opuszczone liny do wydobycia wraku. Specjaliści liczą, że mimo silnego sztormu 8 kotwic utrzyma barkę na miejscu. Gdyby zmieniła ona swoje położenie ponowne zakotwicznie jej nad wrakiem okrętu podwodnego zajęłoby więcej niż dobę.

Dowodzący operacją zapewnili, że wydobycie Kurska będzie kontynuowane, gdy będzie gwarancja, iż sztorm nie przekroczy 3 stopni w skali Buforta. Teraz jest 5 stopni. Meterolodzy twierdzą, że od poniedziałku pogoda będzie się poprawiać. Jednak o tej porze roku warunki na Morzu Barentsa można przewidzieć jedynie z trzydniowym wyprzedzeniem. (and)

d2h574s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h574s
Więcej tematów