ŚwiatPogoda. Piekielne upały na Sycylii. Blisko 49 stopni Celsjusza

Pogoda. Piekielne upały na Sycylii. Blisko 49 stopni Celsjusza

Przez Europę przetacza się fala ekstremalnych upałów. Niezwykle gorąco jest m.in. we Włoszech. W środę na Sycylii odnotowano prawie 49 st. C - jest to rekord maksymalnej temperatury w Europie. Za upały odpowiada antycyklon Lucyfer.

Pogoda. Piekielne upały na Sycylii. Blisko 49 stopni Celsjusza
Pogoda. Piekielne upały na Sycylii. Blisko 49 stopni Celsjusza
Źródło zdjęć: © wxcharts.com
Radosław Opas

11.08.2021 17:20

Lucyfer przetacza się przez południową Europę. Wyjątkowo niebezpieczna sytuacja panuje we Włoszech, gdzie w ostatnich dniach dochodzi do pożarów. W Kalabrii potwierdzono już dwie ofiary śmiertelne.

W środę w Syrakuzach na Sycylii zanotowano temperaturę wynoszącą 48,8 st. Celsjusza. Jeśli wartość przejdzie proces walidacji, będzie to nowy rekord we Włoszech oraz w całej Europie. Poprzedni rekord stwierdzono 10 lipca 1977 roku w Atenach. Termometry wskazały wówczas 48 st. Celsjusza.

Na powstające pożary zareagowała już Obrona Cywilna, która zaapelowała do mieszkańców zagrożonych regionów o czujność. Eksperci przewidują, że w czwartek może być jeszcze goręcej.

Włoskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło we wtorek czerwony stopień alarmu ws. ekstremalnych upałów w okolicach Rzymu, Bari, Rieti i Campobasso, Palermo, Perugii, Frosinone oraz miejscowości Latina.

Meteorolodzy przewidują, że potężne upały wystąpią w kolejnych dniach także na Sardynii.

Zobacz też: Pożary w Czarnogórze i Macedonii Północnej. Aresztowano potencjalnych podpalaczy

Fala upałów we Włoszech. Antycyklon Lucyfer sieje spustoszenie

Obecna pogoda we Włoszech nie sprzyja także roślinom. Związek rolników Coldiretti przekazał, że za gorąco jest również dla owoców i warzyw. Specjaliści alarmują, że uprawy w takich temperaturach niszczeją. Najbardziej zagrożone są pomidory, papryka, arbuzy oraz melony.

Ronicy dodali, że upały powołują też to, że z drzew oliwnych za wcześnie spadają oliwki. Takie temperatury wywołują również stres u bydła. To skutkuje tym, że krowy dają mniej mleka.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
sycyliapogodawłochy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)