Pogoda na święta Bożego Narodzenia może zaskoczyć. Pod koniec roku wichury i burze
Choć stęskniliśmy się już za białymi świętami, synoptycy są ostrożni z takimi prognozami. Pogoda jednak może nas zaskoczyć. Wszystko wskazuje na to, że cały czas jest jeszcze szansa na białe święta lub chociaż białego Sylwestra. Są też pierwsze prognozy na ferie zimowe 2021.
Pogoda na Boże Narodzenie cały czas jest wielką niewiadomą. Synoptycy są ostrożni w przekazywaniu najnowszych prognoz. Jak wskazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od wtorku czeka nas bardziej zmienna aura niż do tej pory i może mieć miejsce wiele różniących się scenariuszy. Można zatem spodziewać się zarówno incydentu z wysoką temperaturą i deszczem, jak i dość łagodną zimą ze śniegiem.
Jednak najbardziej prawdopodobne jest, że śnieg pojawi się dopiero po Wigilii. Z pewnością też nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą cieplejsze niż te w 2002 roku, które były najchłodniejsze w ostatnim 30-leciu.
Pogoda tuż przed świętami
Przed świętami czeka nas raczej napływ cieplejszych mas powietrza. Przymrozki mogą się zdarzać przeważnie w nocy, głównie na wschodzie kraju. Ochłodzenie przyjdzie w weekend 19-20 grudnia, ale na bardzo krótko.
Pogoda na Boże Narodzenie. Wigilia zaskoczy temperaturą
Według portalu fanipogody.pl, w okresie świątecznym dynamika w pogodzie będzie większa niż teraz, gdyż wyż odsunie się na wschód, a stery nad pogodą przejmą niże atlantyckie. W Wigilię temperatura może wzrosnąć nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. Dopiero w pierwszy, bądź drugi dzień świąt możemy znaleźć się w chłodnych masach powietrza. Wówczas możliwe są opady śniegu, na który wiele osób tak czeka.
Poważniejsze akcenty zimowe mogą pojawić się jednak dopiero pod koniec roku. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, by krajobraz się zabielił. Zrobi się też wyraźnie chłodniej. Choć nie ma co liczyć na wielodniowe mrozy i opady śniegu. Istnieje ryzyko pojawienia się silnego wiatru, a nawet burz.
Pogoda na ferie zimowe 2021, na styczeń 2021
Styczeń 2021 w naszej części Europy ma być według amerykańskiego modelu CFS wyjątkowo ciepły jak na tę porę roku. Raczej nie ma co liczyć na długą zimę. Okresy wyraźnego chłodu mają być raczej krótkotrwałe. Zima utrzyma się głównie w górach. Będzie natomiast sporo opadów, jednak raczej deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady śniegu trwające wiele dni mogą być rzadkością.
Portal fanipogody wskazują, że nieco bardziej sceptyczny jest model europejski, sugerując temperaturę w okolicach normy wieloletniej. Gdyby się sprawdził taki wariant, szansa na zimowe ochłodzenia jest większa.