Pogoda. Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW
Pogoda. Wtorek będzie generalnie pogodny, ale na północnym zachodzie i północy będzie jeszcze szalał "Hans". Trzeba się liczyć z ulewami i burzami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.
Pogoda. We wtorek na przeważającym obszarze kraju na aurę wpływał będzie pogodny wyż znad Rosji. Jedynie na północnym zachodzie i północy da jeszcze znać o sobie płytki ośrodek niskiego ciśnienia o nazwie Hans znad zachodniego Bałtyku i południowej Skandynawii, którego front atmosferyczny pogarszał nam będzie pogodę. Będzie przynosił chmury i przelotne opady deszczu, a w pasie wybrzeża pojedyncze burze - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.
Na tym obszarze opady na ogół będą słabe i nie przekroczą 3 l/m2. Jedynie w województwie zachodniopomorskim i pomorskim popada intensywnie. W tych dwóch województwach przez cały dzień średnio spadnie od 10 do 25 litrów na metr kwadratowy powierzchni, a w pasie od Kołobrzegu przez Koszalin po Sławno i Szczecinek nawet do 30 – 45 litrów i tutaj przy tak intensywnych opadach niewykluczone są lokalne zalania i podtopienia.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Dodatkowo w zachodniej i północnej Polsce powieje porywisty wiatr, który w porywach osiągał będzie prędkość do 40 – 55 km/h, a na północnym zachodzie (w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem) nawet do 60 – 80 km/h. Po południu na Bałtyku utworzy się sztorm do 8 – 9 st. Bft, który zaniknie dopiero około północy.
Wieczorem i w pierwszej części nocy na północnym zachodzie i północy pogoda się poprawi. Opady pozanikają i pojawią się rozpogodzenia, a do rana chmury i opady deszczu występować będą już tylko wąskim pasie wybrzeża. W pasie środkowego i wschodniego wybrzeża (od Mielna i Darłowa przez Ustkę i Łebę po Władysławowo) w pierwszej części nocy jeszcze popada nieco intensywniej, ale wysokość opadu już nie powinna przekroczyć 3 – 8 mm.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami dla województwa zachodniopomorskiego.
Pogoda nad Polską ostatnio drastycznie się zmienia. Przekonał się o tym pan Łukasz, który był świadkiem nawałnicy, która przeszła przez Łódź. Nagranie przedstawiające to zjawisko pogodowe przesłał na dziejesie.wp.pl.
Pogoda na kolejne dni
W środę i w czwartek znajdziemy się w polu podwyższonego ciśnienia, które utworzy się pomiędzy wyżem znad Rosji, a wyżem znad Zatoki Biskajskiej. Zatem zarówno w środę, jak i w czwartek prawie w całym kraju będzie pogodnie i słonecznie. Jedynie w pasie wybrzeża pogoda może trochę pokaprysić i tutaj od czasu do czasu pokropi słaby, przelotny deszcz, a w czwartek po południu w południowo-wschodniej Polsce (w Beskidach, w Małopolsce oraz na Śląsku) lokalnie zagrzmi.
Niestety po dwóch dniach słonecznej aury w piątek (stopniowo od północnego zachodu) dostaniemy się pod wpływ niżu znad Morza Norweskiego i Skandynawii. Związany z tym niżem chłodny front atmosferyczny wkroczy nad północno-zachodnią Polskę i w ciągu dnia przemieszczał będzie się do centrum, niosąc z sobą chmury i opady przelotne deszczu.
Do końca dnia pogodnie i słonecznie będzie tylko na południowym wschodzie, czyli tam, gdzie za dnia front jeszcze nie dotrze. Wraz z frontem zacznie do nas napływać chłodniejsze, atlantyckie powietrze, zatem kolejne dni już nie będą tak ciepłe.
Pogoda na weekend
W sobotę, po przejściu frontu chłodnego, przejściowo, bo na jeden dzień, dostaniemy się pod wpływ pogodnego wyżu znad Morza Północnego, zatem na przeważającym obszarze kraju pogodnego nieba nie powinno nam brakować. Wyjątek stanowić będą północne i południowe krańce (wąski pas północnej i południowej Polski), gdzie od czasu do czasu pokropi słaby, przelotny deszcz.
Niestety w niedzielę ponownie da osobie znać ośrodek niżowy, ale tym razem znad Półwyspu Kolskiego. Takie usytuowanie niżu sprawi, że z północy na południe kraju przemieszczać będzie się kolejny, chłodny front atmosferyczny, który przyniesie z sobą chmury i przelotne opady deszczu, a po południu wzdłuż wschodniej granicy pojedyncze burze. Poza zjawiskami (opadami i burzami) wraz z tym frontem zacznie do nas docierać zimne powietrze polarno-morskie.
Pogoda. Temperatura
Niestety w piątek wraz z chłodnym frontem atmosferycznym z zachodu zacznie stopniowo napływać do nas chłodniejsze, atlantyckie powietrze, stąd pomimo że w piątek w kraju będzie jeszcze ciepło, to już na północnym zachodzie odczujemy atlantycki chłód.
Zdecydowane ochłodzenie jednak odczujemy dopiero w sobotę i w niedzielę, kiedy już nie z zachodu, ale z północnego zachodu napłynie do nas zimne powietrze polarno- morskie i w tych dniach temperatura poleci w dół zatrzymując się pomiędzy 19. a 14. kreską.
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Gdańska
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Giżycka
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Warszawy
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Wrocławia
Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Zakopanego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl