Pogoda długoterminowa na lato 2020. Będzie gorąco podczas wakacji? Co z gwałtownymi burzami?
Mimo najzimniejszego od 30 lata maja, lato w Polsce ma być bardzo ciepłe. Takie są prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Modele pogodowe pokazują, że od czerwca do sierpnia średnia temperatura powietrza w Polsce będzie powyżej normy. Spodziewane są także opady i gwałtowne burze, które już dały się we znaki na początku czerwca.
13.06.2020 12:00
Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, że prognozy są obarczone ryzykiem błędu. Po zimnym maju jest jednak coraz więcej informacji, że tegoroczne lato będzie ciepłe, w niektóre dni gorące. Niestety musimy liczyć się z ryzykiem wystąpienia gwałtownych burz, które sporo szkód wyrządziły już w pierwszy weekend czerwca bieżącego roku.
Pogoda długoterminowa na lato 2020. Ciepły już czerwiec
Czerwiec na przeważającej części naszego kraju rozpoczął się od temperatur w okolicach 20 stopni Celsjusza. Podczas długiego weekendu zawitały jednak do nas upały. Temperatura powietrza po raz pierwszy tego lata w cieniu przekroczyła 30 stopni. Łącznie, w całym czerwcu średnia temperatura powietrza może być wyższa od normy. Opady mają być w normie, z wyjątkiem Mazowsza i Polesia, gdzie częściej trzeba spodziewać się deszczu. W wielu regionach kraju nie wykluczone są także gwałtowne burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem.
Pogoda długoterminowa na wakacje 2020. Lipiec nadal ciepły, ale bardziej deszczowy
Niemal co roku lipiec jest jednym z najbardziej deszczowych miesięcy. W tym roku opady w lipcu mają być w normie, czyli trzeba spodziewać się co najmniej kilku deszczowych dni. Niestety nie zabraknie silnych burz, które w rejonach górskich mogą spowodować wzrost poziomu wody w rzekach. Będzie ciepło. Średnia temperatura ma być bliska miesięcznej normy lub trochę ją przekraczać.
Pogoda długoterminowa na lato 2020. Gorący sierpień
Jeśli ktoś planuje urlop w tym roku na sierpień, to pierwsze prognozy pokazują, że będzie to trafna decyzja. Ma być ciepło, w niektóre dni nawet gorąco, ponieważ średnia temperatura może przekroczyć normę miesięczną. Deszczu nie będzie wiele. W niektórych rejonach, np w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz lokalnie na Polesiu i Wyżnie Lubelskiej miesięczna suma opadów może być nawet poniżej normy.
Źródło: imgw.pl