Pogarsza się sytuacja małych firm
Najwyższe wskaźniki koniunktury zaobserwowano
w sektorze produkującym tkaniny, najniższe w produkującym odzież,
drewno oraz w branży wydawniczej - powiedziała prof. Elżbieta
Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
04.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Istnieje silne zróżnicowanie ze względu na regiony Polski. Najgorsza sytuacja jest na wschodzie kraju - powiedziała Adamowicz podczas czwartkowej konferencji "Bank i firma konsultingowa doradcą dla przedsiębiorstwa w warunkach dekoniunktury".
Według niej pogarsza się sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw, a polepsza wielkich firm. Nasilają się bankructwa.
W Polsce najlepiej radzą sobie banki, poprawiła się koniunktura w handlu. W najgorszej kondycji jest budownictwo - dodała.
Nie czekają nas dobre czasy. Pogarsza się kondycja gospodarstw domowych, maleje skłonność do popytu. W marcu nastąpił skok koniunktury, ale był on niższy niż przed rokiem. W marcu zawsze następuje wzrost - uważa Adamowicz.
Według badań Instytutu, największe bariery w działalności gospodarczej to zbyt niski popyt i za wysokie obciążenia podatkowe. Na dalszym miejscu są złe warunki kredytowe.
Zdaniem Adamowicz, w trudnych warunkach, jakie obecnie mają przedsiębiorstwa, duże znaczenie ma kadra menedżerska i trzeba inwestować w ludzi. Należy też poszukiwać partnerów strategicznych. Takimi partnerami mogą by m.in. banki i instytucje finansowe. (iza)