ŚwiatPogarsza się stan zdrowia głodującej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko

Pogarsza się stan zdrowia głodującej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko

Pogarsza się stan zdrowia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która prowadzi głodówkę w proteście przeciw sfałszowaniu wyborów parlamentarnych - poinformował obrońca odsiadującej karę siedmiu lat więzienia opozycjonistki, Ołeksandr Płachotniuk.

Pogarsza się stan zdrowia głodującej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko
Źródło zdjęć: © AFP | Sergei Supinsky

Tymoszenko wciąż ma "silny głos i dobrze się trzyma, jednak jej stan fizyczny uległ pogorszeniu, zaczęła się słaniać na nogach i przykro jest to widzieć" - powiedział adwokat cytowany na stronie internetowej partii Batkiwszczyna byłej premier.

Płachotniuk przekazał, że Tymoszenko, która głoduje już dziewiątą dobę, odmawia przerwania protestu, gdyż "uważa, że jest to jedyny sposób zwrócenia uwagi wspólnoty międzynarodowej na fałszerstwa w wynikach wyborów parlamentarnych" w jej kraju.

Była premier Ukrainy zaczęła głodówkę w szpitalu w Charkowie, gdzie pod nadzorem strażników więziennych leczona jest od kilku miesięcy z przewlekłego schorzenia kręgosłupa.

W ubiegłym roku opozycjonistka została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu w 2009 r. umów gazowych z Rosją, jednak utrzymuje, że stoi za tym prezydent Wiktor Janukowycz, który chciał wyrugować ją z polityki.

Tymoszenko ogłosiła strajk głodowy dzień po wyborach parlamentarnych, które odbyły się na Ukrainie 28 października. Mimo że od wyborów minął ponad tydzień, Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie nie ogłosiła dotychczas ich pełnych wyników; ma jednak na to czas do 12 listopada.

Wstępne wyniki wyborów dają zwycięstwo Partii Regionów prezydenta Janukowycza (30 %). Kolejne miejsca zajęły: opozycyjna Batkiwszczyna (25,53 %) oraz UDAR (Cios) boksera Witalija Kliczki (13,96 %). Na czwartej pozycji znaleźli się komuniści (13,18 %), a na piątej - nacjonalistyczna Swoboda (10,44 %).

CKW wciąż liczy głosy w okręgach jednomandatowych; zdaniem opozycji to właśnie tam dochodzi do największych fałszerstw. Przeciwnicy władz twierdzą, że w szeregu okręgów, gdzie wygrali kandydaci opozycji, zwycięstwo przypisano przedstawicielom rządzących.

Zaniepokojenie wywołane opóźnieniem ogłoszenia wyniku wyborów wyrazili wcześniej: prezydent Bronisław Komorowski, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (143)