Trwa ładowanie...
d1faneh
03-07-2006 13:00

Poeksperymentuj w Pałacu Kultury i Nauki

Dlaczego samoloty latają, jak działa ludzki umysł i dlaczego kolor czerwony jest czasem czarny - na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć na otwartej w Pałacu Kultury i Nauki wystawie "Eksperymentuj".

d1faneh
d1faneh

Od 3 lipca do 18 sierpnia warszawiacy i odwiedzający miasto turyści będą mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, a dwa razy w tygodniu obserwować kosmos przez teleskop znajdujący się w Arizonie.

Zwiedzający próbują ścigać się z sercem w przepompowywaniu krwi, przekonują się, jak widzi krótkowidz, układają gry logiczne i rozpracowują kody. Chłopcy wywołują wyładowania w kuli plazmowej. Wolontariusze (oraz tabliczki przy stoiskach) objaśniają im obserwowane zjawiska.

Od poniedziałku dzieci z zapałem składają "człowieka-układankę" - manekina, któremu należy skompletować narządy wewnętrzne.

Wystawie mają towarzyszyć pokazy naukowe z różnych dziedzin. W czwartki i soboty można wziąć udział w obserwacjach astronomicznych i obejrzeć obraz przekazywany z teleskopu edukacyjnego znajdującego się w Arizonie.

d1faneh

W poniedziałek wystawę otworzył pełniący obowiązki prezydenta m. st. Warszawy Mirosław Kochalski.

W wakacje wcale nie trzeba odpoczywać od nauki - powiedział szef rady programowej Centrum Nauki Kopernik, prof. Łukasz Turski. - Wiele dzieci na czas wakacji nie wyjeżdża z Warszawy, pojawia się tu też sporo turystów. Dobrze, żeby mieli gdzie zajrzeć.

Bezpłatna wystawa, zorganizowana w ramach akcji "Lato w mieście", czynna jest codziennie. Po wakacjach ruszy po Polsce. Już od lipca może ją zapraszać każda szkoła, dom kultury czy dom dziecka. Przynajmniej do końca 2006 r. wystawa będzie odwiedzać te placówki za darmo - deklarują organizatorzy.

"Eksperymentuj!" jest fragmentem przygotowywanej stałej ekspozycji Centrum Nauki Kopernik. Centrum będzie pierwszym w Polsce interaktywnym ośrodkiem edukacji naukowej. Powstaje nad Wisłą, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej i Mostu Świętokrzyskiego. Będzie jednym z największych i najnowocześniejszych centrów nauki w Europie, z planetarium i przestrzenią wystawienniczą na ponad 7 tys.m2.

d1faneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1faneh
Więcej tematów