Trwa ładowanie...
dexb7bz
Defence24

Podwójny start w wyborach - jak nie prezydent to może radny

Prezydenci walczący o reelekcję kandydują też do rad miast czy sejmików - informuje "Rzeczpospolita".
Share
Podwójny start w wyborach - jak nie prezydent to może radny
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
dexb7bz

Choć nie można łączyć mandatu radnego miejskiego czy wojewódzkiego z prezydenturą, to włodarzom miast nie przeszkadza podwójny start w wyborach.

Jacek Majchrowski będzie ubiegać się o wybór na prezydenta Krakowa po raz czwarty (ma własny komitet, ale startuje z poparciem SLD i PSL). Będzie też w jednym z okręgów jedynką na liście do rady miasta. "Zależy mi na identyfikacji przez wyborców mojego komitetu. Dzięki mojemu nazwisku łatwiej będą mogli rozpoznać listę i rekomendowanych przeze mnie kandydatów" - mówi prezydent Krakowa.

O miejsce w radzie miasta i o reelekcję walczy też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (PO). Rzecznik ratusza Antoni Pawlak tłumaczy, że wybory są zawsze niewiadomą, a Adamowicz chce pracować dla Gdańska. "Gdyby przegrał wybory prezydenckie, mógłby to robić jako radny" - dodaje Pawlak.

- To nie jest czymś godnym pochwały. Każdy, kto bierze udział w życiu politycznym, musi się liczyć z tym, że ponosi ryzyko przegrania wyborów - uważa jednak dr Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

dexb7bz

Podziel się opinią

Share
dexb7bz
dexb7bz
Więcej tematów