Podsumowali Ewę Nekandę-Trepkę. Najsłynniejsze wyburzenia zabytków w Warszawie
Ewa Nekanda-Trepka 10 lat temu została powołana na stanowisko Stołecznego Konserwatora Zabytków. Dziś piastuje stanowisko dyrektora Muzeum Warszawy, dalej więc zajmuje się spuścizną historyczną naszego miasta. Aktywiści z organizacji "Miasto jest nasze" postanowili "podsumować" ten okres pracy byłej konserwator. Na swojej stronie umieścili interaktywne slajdy, na których możemy zobaczyć nieistniejące już warszawskie zabytki oraz jak teraz wyglądają te miejsca. Nie wygląda to dobrze.
15.05.2014 | aktual.: 15.05.2014 14:42
"Przedstawiamy najsłynniejsze wyburzenia zabytków, które miały miejsce za jej rządów" - piszą aktywiści i podają konkretne lokalizację: Koszary Husarskie powstałe na przełomie XIX i XX wieku, zburzone samowolnie przez dewelopera; Praską Parowozownię, powstałą w latach 1860-62 i wyburzoną przez dewelopera w 2009 roku; Fabrykę Kamlera, wybudowaną w 1905 roku, zniszczoną przez dewelopera (z pozwoleniem SKZ); Supermarket na pl. Unii Lubelskiej, w miejscu którego stoi dziś centrum handlowe; Halę Koszyki, zbudowaną w latach 1906-09 zburzoną przez dewelopera, również za zgodą Stołecznego Konserwatora Zabytków.
To tylko te "słynniejsze" wyburzenia. "Jest to dekada niszczenia starej Warszawy" - piszą aktywiści na swojej stronie i nie chodzi im tylko o zabytki, ale o utratę charakteru miasta. "Pozbawiliśmy się np. panoramy na Belweder od strony Łazienek, ponieważ na placu Unii Lubelskiej powstało centrum handlowe" - wyliczają na swoim fanpejdżu.
Wszystkie te zabytki zniknęły, jak twierdzą aktywiście, przy "biernej postawie", "za zgodą", lub "w wyniku braku skutecznych działań" stołecznej konserwator zabytków, którą przez 10 lat była Ewa Nekanda-Trepka.
Interaktywne slajdy możecie zobaczyć na stronie Dekanda.miastojestnasze.org