PolskaPodpisano umowę o powołaniu Instytutu Papieża Jana Pawła II

Podpisano umowę o powołaniu Instytutu Papieża Jana Pawła II

Archidiecezja Warszawska i Województwo Mazowieckie podpisały umowę w sprawie powołania Instytutu Papieża Jana Pawła II. Instytut będzie się mieścił w kompleksie budowanej obecnie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Podpisano umowę o powołaniu Instytutu Papieża Jana Pawła II
Źródło zdjęć: © PAP

01.05.2006 | aktual.: 01.05.2006 18:30

Ze strony archidiecezji umowę podpisał prymas Polski kard. Józef Glemp, a w imieniu władz województwa podpisy złożyli marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Janusz Kotowski.

Celem utworzenia Instytutu jest upamiętnienie osoby, życia i dzieła Jana Pawła II - wielkiego humanisty, teologa, człowieka o głębokiej wiedzy i kulturze. Placówka ma gromadzić wszelkie pamiątki związane z osobą Jana Pawła II, katalogować je i naukowo opracowywać zgromadzone materiały.

Szczegółowy zakres działalności Instytutu zostanie określony w jego statucie.

Siedzibą Instytutu będzie miasto stołeczne Warszawa. Natomiast Archidiecezja Warszawska zobowiązuje się do użyczenia na potrzeby siedziby Instytutu część nieruchomości w kompleksie Świątyni Opatrzności Bożej. Nadanie Instytutowi statutu przez Sejmik Województwa Mazowieckiego i jego ewentualne późniejsze zmiany nastąpią po uzgodnieniu z arcybiskupem-metropolitą warszawskim.

Po podpisaniu umowy, prymas odprawił uroczystą mszę świętą na warszawskich Polach Wilanowskich, gdzie budowana jest Świątynia Opatrzności Bożej. Nabożeństwo zgromadziło blisko półtora tysiąca osób.

W homilii kard. Glemp podkreślił, że "wolność jest wielkim darem, który dołączony do demokracji staje się skomplikowanym aparatem, którym trzeba umiejętnie się posługiwać". Dodał, że "wolność jest dla wszystkich obywateli, a nie tylko dla mocnych, sprytnych i krzykliwych".

Zdaniem kardynała Glempa, "wolność musi mieć także normy, nie może służyć złu". Zaznaczył, że "wolność jest na służbie dobra i musi być budowana na fundamencie prawdy". Wolność jest wielkim darem, ale jest on uwarunkowany przez obecność prawdy, sprawiedliwości i ostatecznie miłości - mówił prymas.

Msza nazwana była Wielką Modlitwa Warszawską. Prymas podkreślił, że jest to modlitwa "o mądrość i prawe sumienia Polaków, abyśmy wszyscy mogli posługiwać się wolnością, jako darem Opatrzności Bożej".

W uroczystości tej uczestniczyli m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, biskupi z Archidiecezji Warszawskiej, parlamentarzyści, księża, siostry zakonne, młodzież oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

W marcu tego roku Sejmik Województwa Mazowieckiego powołał Instytut Papieża Jana Pawła II, a w budżecie województwa zarezerwowano na ten cel 20 mln zł, z tego 1 mln na bieżącą działalność, a 19 mln na inwestycje.

Źródło artykułu:PAP
warszawapapieżinstytut
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)