PolskaPodczas Euro 2012 Żandarmeria Wojskowa jak policja

Podczas Euro 2012 Żandarmeria Wojskowa jak policja

Od 1 czerwca do 5 lipca żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mieli takie same uprawnienia jak policjanci. Zgodnie z zarządzeniem premiera żandarmi będą mogli wylegitymować lub zatrzymać każdego, nieważne czy żołnierza, czy cywila.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w Monitorze Polskim zarządzenie premiera Donalda Tuska ws. użycia żołnierzy ŻW do udzielenia pomocy policjantom. Podstawą do jego wydania były przepisy ustawy o policji.

Żandarmeria Wojskowa przygotowała do wsparcia policjantów i pograniczników ponad 1200 żołnierzy. Oznacza to, że w służbę przy turnieju będzie zaangażowany niemal co drugi żandarm. Jak poinformowało we wtorek MSW, do bezpośredniego zabezpieczenia Euro 2012 przygotowanych jest kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy różnych służb, w tym ponad 10 tys. policjantów.

Zgodnie z zarządzeniem premiera, od 1 czerwca do 5 lipca żołnierze żandarmerii w stosunku do cywilów będą mieli takie same uprawnienia jak policjanci. Będą mogli np. wylegitymować każdą osobę, zatrzymać ją, w razie uzasadnionego podejrzenia, że popełniła przestępstwo, dokonać kontroli osobistej, a gdy ktoś nie podporządkuje się ich poleceniom, zastosować środki przymusu bezpośredniego, a nawet - w określonych ustawą przypadkach - użyć broni palnej.

Na co dzień uprawnienia ŻW są węższe. Żandarmeria jest właściwa np. wobec żołnierzy w służbie czynnej, pracowników wojska - w ściśle określonych przypadkach - a także osób przebywających na terenie należącym do armii.

W połowie kwietnia komendant główny ŻW gen. dyw. Mirosław Rozmus mówił, że ponieważ policja ma być skoncentrowana na pięciu miastach (Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, gdzie zaplanowano rozgrywki, oraz Krakowie, gdzie zamieszkają piłkarze i kibice z trzech krajów), siły żandarmerii mają ją wesprzeć w pozostałej części kraju. Jednocześnie zastrzegł, że o konkretnym przeznaczeniu jego żołnierzy będą decydować komendanci policji.

Do bezpośredniego wsparcia policji żandarmeria przygotowała ponad tysiąc żołnierzy. Żandarmi będą w dyspozycji komend wojewódzkich w Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Wrocławiu, Krakowie, Radomiu (komenda mazowiecka) i Warszawie (komenda stołeczna). Kilkudziesięciu będzie też przydzielonych do KGP.

Zadania, jakie postawiono przed żandarmerią, to przede wszystkim działania prewencyjne (np. patrole). Żandarmi pojawią się m.in. na dworcach i przy liniach kolejowych, będą też wspierać policyjną drogówkę, wydzielą też przewodników z psami tropiącymi. Policyjnych antyterrorystów ma wspierać kilkudziesięciu żołnierzy z oddziału specjalnego ŻW w Warszawie. Żandarmi przy zabezpieczaniu Euro 2012 mają wykorzystywać też kilkanaście samochodów opancerzonych.

Oprócz współpracy z policją żandarmeria skieruje prawie 200 żołnierzy do pomocy Straży Granicznej. Razem z pogranicznikami mają oni przede wszystkim patrolować strefę nadgraniczną i bezpośrednie okolice przejść. Jak informował komendant główny ŻW, żołnierze pomogą Straży Granicznej przede wszystkim tam, gdzie spodziewany jest duży ruch kibiców, szczególnie na Podkarpaciu, na granicy z Ukrainą.

Turniej Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie rozpocznie się 8 czerwca. Mecz otwarcia zaplanowano w Warszawie, a finał 1 lipca w Kijowie. W Polsce ostatni mecz ma się odbyć 28 czerwca w stolicy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)