Podcasty, wystawy i sztuki wizualne. Allegro mecenasem kultury!
Dawniej mecenasem kultury nazywano osobę, która promowała rozwój literatury i sztuki, udzielając finansowego wsparcia. Dziś w tego typu działania angażują się również firmy, które mają na względzie rozwój kultury. Jedna z nich uruchomiła wyjątkowy cykl projektów artystycznych – od podcastów na temat podróży i sportu po konkursy czy wystawy muzealne. Sprawdź, gdzie je znajdziesz!
Aktywne wspieranie działań artystycznych jest ważne nie tylko dla samych twórców, ale przede wszystkim szerokiego grona odbiorców, którzy mogą obcować ze sztuką na różne sposoby. Wiele interesujących projektów kulturowych stworzyło Allegro – jedna z najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce. Wśród wielu różnych produktów, takich jak na przykład elektronika, ubrania czy meble, znaleźć można również białe kruki w kategoriach związanych z kulturą i sztuką. To nie wszystko. Allegro staje się również pewnego rodzaju mecenasem kultury. Jakie projekty wyszły spod skrzydeł marki?
Allegro Prize – konkurs sztuk wizualnych
Allegro Prize to międzynarodowy konkurs dla artystów sztuk wizualnych, który jest również pewnego rodzaju platformą, gdzie miłośnicy sztuki, kuratorzy, kolekcjonerzy i właściciele galerii mogą poznać nowe talenty. W tym roku odbywa się już trzecia edycja konkursu - zainteresowani mogą składać swoje prace do 27 września. Konkurs jest otwarty dla wszystkich artystów - niezależnie od wieku czy dyscypliny, włączając w to również osoby, które nie ukończyły studiów artystycznych. W dwóch poprzednich edycjach wzięło udział ponad 3 tys. artystów z całego świata. W ubiegłorocznym konkursie na podium znaleźli się twórcy z Indii, Afganistanu i Polski, którzy poprzez sztukę wizualną poruszyli istotne kwestie społeczne. Co roku prace ocenia międzynarodowe jury związane z różnymi dziedzinami sztuki, w tym roku jest to m.in. Anja Rubik – supermodelka i filantropka, Karolina Miszczak – właścicielka kategorii Kolekcje i sztuka na Allegro, oraz Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń – historyczki sztuki, redaktorki naczelne magazynu Contemporary Lynx, który jednocześnie jest jednym z organizatorów. W tym roku przyznane zostaną 3 nagrody finansowe o wartości 25 tysięcy złotych każda, a także 10 wyróżnień. Oprócz tego, zwycięzcy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich prac na łamach Contemporary Lynx w specjalnym artykule poświęconym ich twórczości. Tegoroczna edycja została również rozszerzona o Nagrodę Publiczności o wartości 5 tysięcy złotych.
Archipelag Allegro – książkowe podcasty
Archipelag Allegro to cztery cykle podcastów przygotowanych specjalnie dla miłośników książek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od tematów związanych ze sportem i polityką, przez erotykę i botanikę, aż po doświadczenia, które zmieniają nasze życie. Każdy z cykli przygotowany jest przez pisarzy i pisarki, którzy dzielą się ze słuchaczami swoimi przemyśleniami na wybrane tematy. Gospodarzem cyklu "Proza i poezja sportu" jest Zbigniew Rokita – dziennikarz i reporter, który przez pryzmat piłki nożnej pokazuje także relacje społeczno-polityczne. Cykl "Anty-romantika" prowadzony przez Grażynę Plebanek – autorkę "Nielegalnych związków", mówi o wolności, szeroko rozumianej erotyce i związanych z nią stereotypach w nieoczywisty sposób. Z kolei Urszula Zajączkowska w "Literaturze roślinnej" opowiada o jawnym i sekretnym życiu roślin, z którymi łączy nas więcej, niż sądzimy. W cyklu pt. "Zwrotnik" Zuzanny Ziomeckiej – dziennikarki i nauczycielki mindfulness, znajdziemy historie o doświadczeniach i kryzysach zmieniających życie, po których zaczynamy wszystko od nowa.
Wszystkie podcasty i przedstawione w nich książki można znaleźć tutaj.
Wsparcie dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Oprócz działań własnych Allegro wspiera również organizacje działające na rzecz sztuki. Właśnie dlatego niedawno marka dołączyła do grona mecenasów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mecenat Allegro będzie wsparciem statutowej działalności MSN. Należą do niej m.in. prezentowanie ważnych zjawisk polskiej sztuki XX i XXI w. oraz ukazywanie ich w kontekście międzynarodowym, a także budowanie kolekcji sztuki współczesnej. Będzie to również wsparcie intensywnej działalności edukacyjnej oraz wydawniczej prowadzonej przez Muzeum.
Nic dziwnego, w końcu na stronie Allegro możemy znaleźć wiele rzeczy związanych z kulturą – grafiki Pabla Picassa czy obrazy Kossaków to tylko niektóre przykłady z kategorii Kolekcje i sztuka na Allegro. W Strefie Kolekcjonera dostępne są perełki od renomowanych galerii, domów aukcyjnych i antykwariatów. Nie brak również gabinetów numizmatycznych, a także osób uprawnionych do sprzedaży złota, srebra czy diamentów.
- Możliwość wsparcia MSN-u, jednej z najbardziej zasłużonych instytucji dla polskiej sztuki, bardzo nas cieszy. Zależy nam, żeby nasze działania sprawiły, że Allegro zapisze się w świadomości nie tylko jako jedna z największych platform sprzedażowych, ale również mecenas kultury - mówi Jacek Weichert, Dyrektor Kategorii z Allegro.
Dla większości osób Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to jednak przede wszystkim Muzeum nad Wisłą, czyli tymczasowa siedziba MSN, w której można oglądać wystawy i uczestniczyć w towarzyszących im wydarzeniach. Obecnie trwa budowa docelowej siedziby na warszawskim placu Defilad, a finał tego przedsięwzięcia planowany jest na koniec 2023 r. Jednocześnie MSN aktywnie pomaga ukraińskim uchodźcom i pracuje nad nowymi akcjami, które wkrótce zobaczymy.
WP Wiadomości na: