PolskaPodatek za wózek inwalidzki

Podatek za wózek inwalidzki

Od 1 maja niepełnosprawni i przewlekle
chorzy będą musieli płacić 7-proc. VAT za sprzęt ortopedyczny i
pomocniczy. Rząd przekonywał, że podatek musi wejść w życie, bo
takie regulacje obowiązują w UE. Organizacje zrzeszające
niepełnosprawnych twierdzą, że to nieprawda, bo Polska mogła
wystąpić o okres przejściowy - pisze "Dziennik Polski".

22.03.2004 07:00

"Parlament powinien w trybie natychmiastowym zrewidować swoje regulacje, skrajnie wrogie ludziom i tak już srodze poszkodowanym przez los" - cytuje gazeta fragment oświadczenia wystosowanego do parlamentarzystów przez Małopolskie Stowarzyszenie Branży Zaopatrzenia Medycznego.

Obecnie sprzęt stomijny (niezbędny np. przy nowotworach odbytu i jelita grubego), przedmioty ortopedyczne, wózki inwalidzkie są zwolnione z VAT-u. Od 1 maja wszystkie te artykuły zostaną jednak objęte 7-proc. podatkiem, który w całości zapłaci pacjent. Ustawę przyjętą przez Sejm 11 marca musi jeszcze podpisać prezydent.

"Każdy kraj dołączający do wspólnoty, który występuje o okres przejściowy na VAT na sprzęt dla niepełnosprawnych, otrzymuje zgodę bez żadnego problemu, bo Unia jest bardzo wyczulona na potrzeby tych ludzi. Polska nie wystąpiła, gdyż rząd szuka oszczędności w kieszeniach najuboższych, najbardziej dotkniętych przez los" - twierdzi Piotr Kulerski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Branży Zaopatrzenia Medycznego.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. niepełnosprawnych Bogdan Dąsal podkreśla, że kraje unijne - znacznie przecież bogatsze od Polski - ustanowiły dużo mniejszy VAT na artykuły medyczne. Np. we Francji wynosi on 5,5%, a we Włoszech - 4% - informuje "DP". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)