PolskaPodatek cukrowy. Lewiatan ostrzega. Polskie firmy mogą ponieść straty

Podatek cukrowy. Lewiatan ostrzega. Polskie firmy mogą ponieść straty

Podatek cukrowy - to obowiązek nałożony na przedsiębiorców od początku 2021 roku. Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan uważa, że to możę ograniczyć potencjał do rozwoju polskim firmom.

Podatek cukrowy
Podatek cukrowy
Źródło zdjęć: © Pixabay
Łukasz Witczyk

04.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 02:53

Podatek cukrowy. Konfederacja Lewiatan ostrzega

Podatek cukrowy to nowy pomysł rządu, by walczyć z otyłością u Polaków. Jest to danina, którą producenci odprowadzają za cukier dodawany do produktów. To sprawiło, że w górę poszybowały ceny produktów, które zawierają cukier. Dwulitrowa butelka coli kosztuje nawet około 11 złotych.

Konfederacja Lewiatan uważa, że wprowadzenie podatku cukrowego może wpłynąć negatywnie na konkurencyjność polskich firm. Sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan w komunikacie przesłanym do PAP zwrócił uwagę na to, że podatek cukrowy to nie jedyna zmiana dla przedsiębiorców. To sprawia, że zasoby firm zostaną skierowane na wdrażanie zmian, a nie prowadzenie działalności podstawowej albo na walkę z kryzysem.

Podatek cukrowy. Polskie firmy mogą stać się mnie konkurencyjne.

-- Nadchodzące zmiany zostały uchwalone i ogłoszone dopiero w końcówce roku, a proces legislacyjny przeprowadzono w pośpiechu bez właściwych konsultacji społecznych. Powoduje to wiele wątpliwości jak stosować nowe przepisy, aby nie narazić się na sankcje i spory z fiskusem, który prawidłowość rozliczeń może weryfikować nawet po pięciu latach - będzie mieć dużo więcej czasu od przedsiębiorców na zapoznanie się i wyjaśnienie nowych regulacji - stwierdził doradca podatkowy Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan.

Jego zdaniem zmiany t mają na celu maksymalizację wpływów budżetowych, a tym samym uderzają w konkurencyjność polskich firm na rynku międzynarodowym, ograniczają ich potencjał do rozwoju, inwestycji oraz odporność na kryzysy – ocenił Pruszyński.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)