Pod oknem papieskim w Krakowie stanęła ogromna choinka
Piętnastometrowa choinka, nawiązująca do
tradycji drzewek bożonarodzeniowych ustawianych co roku w
Watykanie dla Jana Pawła II, stanęła przed oknem
papieskim Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Uroczystego zapalenia lampek na choince, na skwerze przed oknem przy Franciszkańskiej 3, dokonał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w asyście ok. tysiąca przedszkolaków, św. Mikołaja oraz tłumu turystów i opiekunów dzieci (według policji na placu zebrało się kilka tysięcy ludzi).
Prawie 30 lat temu po wyborze Ojca Świętego w trakcie pierwszego święta Bożego Narodzenia popatrzył on na Plac Świętego Piotra. Byli ludzie, ale nie było tego nastroju Bożego Narodzenia, które było w Polsce, które wspominał Ojciec Święty. Nie było szopki, nie było drzewka, więc zrobiło mu się smutno. Na drugi rok ci, którzy byli blisko niego, postanowili, żeby jednak na Placu Świętego Piotra pokazało się drzewko i szopka - powiedział po zapaleniu lampek kardynał Dziwisz.
Wcześniej niepełnosprawna dziewczynka - Kasia - ze szkoły dla niewidomych w Laskach zwróciła się do zebranych ze słowami Ewangelii według św. Łukasza.
Popatrzcie się na nią. Ona nie widzi, ale jest szczęśliwa, że mogła być z nami, żeby nam widzącym opowiedzieć dobrą nowinę - powiedział do zgromadzonych kardynał Dziwisz.
Kardynał pokazał też laskę Jana Pawła II, którą nosił pod koniec swojego życia: Można by powiedzieć, że jest to relikwia uświęcona świętością Jana Pawła II.
Metropolita krakowski życzył dzieciom: "wesołych świąt, szczęśliwego Nowego Roku, aby żadne z was nie chorowało, żeby was wszyscy ludzie kochali i żeby wam zawsze było dobrze".
W trakcie uroczystości śpiewano kolędy, do których przygrywała góralska kapela z Raby Wyżnej, rodzinnej miejscowości kard. Dziwisza,
W tym roku choinka "przywędrowała" do Krakowa z lasu w pobliżu leśniczówki w Spytkowicach (pow. nowotarski) na Podhalu.
Według organizatorów imprezy - Katolickie Centrum Kultury, Instytut Edukacji Obywatelskiej, krakowscy o.o. Franciszkanie oraz Rycerze Kolumba - w kolejnych latach drzewko dedykowane Janowi Pawłowi II dostarczać będzie inna górska gmina, a pod okno papieskie zapraszany będzie kolejny rocznik starszaków z krakowskich przedszkoli.
Jak podkreślają organizatorzy, celem tej inicjatywy jest przypominanie dzieciom postaci Sługi Bożego Jana Pawła II i jego spotkań z dziećmi oraz podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd.