Początki PRL‑u w londyńskim kinie
Filmy fabularne i dokumentalne przedstawiające początki PRL-u i historię kraju aż do roku 1970 będą wyświetlane od 1 kwietnia do 20 maja w londyńskim muzealnym kinie Imperial War Museum.
Będzie to druga część cyklu "Polish Paths to Freedom" pt."Behind the Iron Curtain". Pierwsza trwała od 3 do 30 września 2007 r.
Druga część cyklu "Polskie drogi do wolności" zatytułowana "Za żelazną kurtyną" przedstawia powojenne lata stalinizmu i zniewolenia aż do roku 1970, kiedy zaczął się budzić społeczny sprzeciw - powiedziała Katarzyna Reiter z Muzeum Historii Polski, które współorganizuje przegląd wspólnie z Imperial War Museum.
Przedstawiane podczas przeglądu filmy pochodzą z polskich i brytyjskich archiwów. Jak zaznaczają organizatorzy celem przeglądu jest ukazanie polskiej rzeczywistości w czasie reżimu stalinowskiego, wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956, studenckich zamieszek - wydarzeń marcowych 1968 roku, po których nastąpiła kampania antysemicka, a także wysłanie wojsk do tłumienia strajków robotniczych na Wybrzeżu w 1970 roku. Chcieliśmy również przedstawić niezwykłą współpracę kościoła katolickiego, inteligencji i robotników w tamtym okresie - dodała Reiter.
W programie przeglądu znalazły się filmy, ukazujące prawdziwe oblicze stalinizmu, takie jak "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Dreszcze" Wojciecha Marczewskiego, "Matka Królów" Janusza Zaorskiego. Będzie można zobaczyć także obrazy, które wolno było w PRL wyświetlać tylko po zmianie zakończenia, np. "Słońce wschodzi raz na dzień" Henryka Kluby. Przedstawione również zostaną filmy ukazujące tamten okres w konwencji komediowej, takie jak np."Pułkownik Kwiatkowski" Kazimierza Kutza.
Utworom fabularnym towarzyszyć będą filmy dokumentalne m.in. oparty na komunistycznych kronikach filmowych "Jeden dzień w PRL" Macieja Drygasa oraz "Rok 1946" i "Requiem dla 500 000" Jerzego Bossaka. Będzie można zobaczyć także materiały BBC, ITN i Channel 4 z archiwów Imperial War Museum przedstawiające ten sam okres z perspektywy brytyjskiej np. "Roving Report-People of Poland", "Poland (1968)", "The Struggles for Poland" czy "It Began on the Vistula".
Do programu włączono również kroniki filmowe oraz filmy dokumentalne o Powstaniu Warszawskim, takie jak "Bitwa o Warszawę" wyprodukowana przez BBC oraz dokumenty o powstaniu w getcie warszawskim i życiu w okupowanej stolicy. Wyświetlony zostanie także "Katyń" Józefa Gębskiego.
Słowo wstępne przed projekcjami wygłaszać będą historycy i reżyserzy.
Przegląd filmowy "Polish Paths to Freedom" ukazuje trzy okresy w historii Polski: od agresji hitlerowskiej we wrześniu 1939 roku ("First to Fight"), poprzez wprowadzanie ustroju komunistycznego ("Behind the Iron Curtain") po czasy NSZZ Solidarność, uwieńczone odzyskaniem niezależności ("Sparks of Hope").
Przegląd ma na celu ukazanie istotnych, nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy wydarzeń, począwszy od II wojny światowej. Seanse mają charakter edukacyjny, a festiwal jest adresowany do wszystkich odwiedzających brytyjską placówkę. Ze strony polskiej projekt wspomaga Filmoteka Narodowa.