Początek końca prezesa NFZ
Złożyłem pisemną prośbę do premiera o odwołanie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Krzysztofa Panasa - powiedział minister zdrowia Leszek Sikorski. Dodał, że krytycznie ocenia zarząd Funduszu.
Tymczasem rzecznik rządu Marcin Kaszuba twierdzi, że w ustawie o Narodowym Funduszu Zdrowia nie przewidziano takiej formy odwołania prezesa NFZ jak złożenie wniosku prez ministra zdrowia do premiera. Dodal jednak, że w poniedziałek dojdzie do spotkania premiera Leszka Millera, wicepremiera Jerzego Hausnera, Leszka Sikorskiego i Krzysztofa Panas. Marcin Kaszuba przypomniał, że wcześniej Leszek Miller mówił, że jeżeli na tym spotkaniu minister zdrowia powie, że nie wyobraża sobie dalszej współpracy z szefem NFZ to Krzysztof Panas zostanie odwołany.
Leszek Sikorski wcześniej krytycznie ocenił dotychczasową pracę Narodowego Funduszu Zdrowia. Mówił, że władze funduszu podjęły działania, które nie są spójne z polityką, którą minister zdrowia chce prowadzić czyli polityką poszukiwania kompromisu. Sikorski przypomniał, że wcześniej zgłaszał krytyczne uwagi co do katalogu świadczeń. Powiedział, że nie będzie jednak powrotu do ubiegłorocznego rozliczania się szpitali z kontraktów, a jedynie poprawianie katalogu i systemu rozliczeń.
Sikorski narzekał na złą współpracę między centralą a oddziałami NFZ. "Nastąpiło scedowanie pewnej odpowiedzialności na centralę, a z kolei centrala ceduje pewne zadania na oddziały, ale bez przekazania im odpowiednich narzędzi. Centrala w wielu przypadkach nie podejmuje decyzji w porę" - powiedział Sikorski. Zarzuca też NFZ, że nie szukał kompromisu ze świadczeniodawcami.
"Rzeczpospolita" napisała, że trwają rozmowy z przewodniczącym rady Narodowego Funduszu Zdrowia Januszem Zaleskim, który mógłby zająć miejsce Panasa. Według dziennika innym kandydatem jest były szef Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, Michał Żemojda. Pełnił on tę funkcję za kadencji ministra Mariusza Łapińskiego. Na giełdzie kandydatów pojawił się również Stanisław Idzikowski.