Trwa ładowanie...
d4ezoig

PO złoży zażalenie na decyzję ws. posiedzenia na Sali Kolumnowej. "Innej decyzji się nie spodziewałem"

- Trudno, żeby prokurator, który bezpośrednio lub pośrednio podlega swojemu zwierzchnikowi Zbigniewowi Ziobrze, uznał, że minister brał udział w przestępstwie - powiedział Borys Budka. To reakcja na decyzję Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która umorzyła śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej. To wtedy głosowano m.in. nad ustawą budżetową bez większości posłów opozycji.
Share
Posłowie PiS śpiewają hymn Polski w trakcie posiedzenia w Sali Kolumnowej
Posłowie PiS śpiewają hymn Polski w trakcie posiedzenia w Sali KolumnowejŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d4ezoig

- Takie decyzje prokuratury nie dziwią, dlatego że od blisko dwóch lat, prokuratura jest podległa politykowi. Trudno, żeby prokurator, który bezpośrednio, lub pośrednio podlega swojemu zwierzchnikowi Zbigniewowi Ziobrze, uznał, że minister brał udział w przestępstwie - powiedział Borys Budka.

Zmęczona Beata Szydło. Niepokojące doniesienia mediów

Według prokuratury, posiedzenie Sejmu z 16 grudnia 2016 r., podczas którego uchwalono ustawę budżetową, miało prawidłowy przebieg, a przeniesienie obrad z sali plenarnej do Sali Kolumnowej było zgodne z prawem.

d4ezoig

Prokuratura oceniła też, że "we wszystkich przeprowadzonych w Sali Kolumnowej głosowaniach, w tym nad ustawą budżetową, brała udział wystarczająca do podjęcia decyzji liczba posłów – od 236 do 237, a więc zostało zapewnione tzw. kworum". Nie stwierdziła przy tym, by głos oddawały osoby nieuprawnione.

Cezary Tomczyk zapowiedział w poniedziałek, że PO złoży zażalenie na decyzję prokuratury. "Złożymy zażalenie: Prokuratura Okr w W-wie umorzyła śledztwo ws.organizacji i przebiegu posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016r." - napisał na Twitterze.

Inna decyzja mogłaby skutkować "zesłaniem"

Jak dodał Budka, decyzja prokuratury pokazuje, że "niezbędnym elementem demokracji jest prokuratura, która nie jest zależna wprost od polityka, członka rządu".

d4ezoig

- Innej decyzji się nie spodziewałem, podejrzewam, że prokurator, który podjąłby inną decyzję, następnego dnia mógłby wylądować na zesłaniu, bądź pożegnać się z pracą w prokuraturze. Takie sprawy pokazują, że niezależny nadzór nad prokuraturą jest niezbędny. To nie pierwsza sprawa, w której w sposób polityczny umarza się postępowanie - podkreślił Budka.

Postępowanie prowadzone było od 19 grudnia ubiegłego roku. Dotyczyło przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych. Zawiadomienie w tej sprawie złożyły m.in. PO i Nowoczesna.

Chodzi o posiedzenie Sejmu 16 grudnia 2016 r. W związku z planami ograniczeń w pracy dziennikarzy w Sejmie oraz wykluczeniem z obrad jednego z posłów PO Michała Szczerby, opozycja rozpoczęła wówczas blokowanie sejmowej mównicy. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, tam też przeprowadzono głosowanie m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

d4ezoig

Podziel się opinią

Share
d4ezoig
d4ezoig
Więcej tematów