Trwa ładowanie...
d10blkz
IAR

PO zgadza się na debatę Kopacz-Szydło

Szef sztabu PO Marcin Kierwiński zapowiedział, że premier Ewa Kopacz weźmie udział w debacie telewizyjnej zaproponowanej przez telewizje na 18 października. Ma być to debata z Beatą Szydło.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ewa Kopacz
Ewa Kopacz (WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d10blkz

TVP, TVN i Polsat porozumiały się ws. wspólnej organizacji i emisji dwóch debat przedwyborczych. Spotkanie premier Ewy Kopacz i wiceszefowej PiS Beaty Szydło mogłoby się odbyć w niedzielę 18 października, 20 października mogliby zaś rozmawiać liderzy wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Na konferencji prasowej w Warszawie Kierwiński ocenił, że propozycja debaty "jeden na jeden" organizowanej przez trzy główne telewizje jest ciekawa, a "termin 18 października wydaje się uzasadniony, bo to ostatni weekend kampanii wyborczej".

- Odpowiedziałem, że PO na taką debatę się stawi i będzie ją reprezentować premier Ewa Kopacz - podkreślił szef sztabu Platformy. - Chcielibyśmy debatować z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Mówimy o tym konsekwentnie od czerwca, ale prezes PiS nie chce i mówi, że wystawi do tej debaty wiceprezes PiS. Jeśli pani Szydło przyjmie zaproszenie, to będzie debata pomiędzy premier Kopacz i poseł Szydło - dodał Kierwiński.

d10blkz

Poinformował, że nie ma jeszcze decyzji PO, kto będzie reprezentował partię w debacie 20 października. Ciężko, aby w tych dwóch debatach brała udział premier Kopacz. PO ma szeroką ławkę rozpoznawalnych, doświadczonych polityków - powiedział Kierwiński.

Jak poinformowała w swym komunikacie Telewizja Polska, pierwsza debata dotyczy Ewy Kopacz, przewodniczącej Platformy Obywatelskiej oraz Beaty Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. "Ta debata odbyłaby się w niedzielę, 18 października i byłaby transmitowana równolegle w wybranych kanałach wszystkich trzech nadawców. Stosowne zaproszenia adresowane do szefów sztabów wyborczych prezes (TVP S.A. Janusz) Daszczyński wystosował wczoraj wieczorem" - podano.

Według TVP drugą debatę wyznaczono na 20 października. Do udziału stacje zaprosiły przedstawicieli 8 komitetów, które zarejestrowały listy wyborcze na terenie całego kraju: PiS, PO, Partii Razem, ugrupowania KORWIN, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zjednoczonej Lewicy, ruchów Kukiz' 15 i Nowoczesna.pl.

Z deklaracji przedstawicieli poszczególnych komitetów wynika, że w przedwyborczym starciu telewizyjnym mają wziąć udział m.in. prezes PSL Janusz Piechociński, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka, liderzy: Nowoczesnej Ryszard Petru, Partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke, Komitetu Kukiz'15 Paweł Kukiz oraz Adrian Zandberg z Partii Razem.

d10blkz

Transmisja przebiegnie równolegle w TVP1, TVP INFO, TVN24 i Polsat News. Na to spotkanie zaproszenia wysłano dwa dni temu.

Obie debaty zaplanowano w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie przy ul. Woronicza 17.

"Kaczyński boi się debatować z Kopacz"

Szef sztabu PO Marcin Kierwiński w czwartek pytany był w TVN24, czy 18 października dojdzie do debaty Ewy Kopacz i Beaty Szydło.

d10blkz

- Pani premier zapraszała przedstawicieli PiS na debatę jeszcze w czerwcu, zapraszała prezesa Kaczyńskiego. Pan prezes Kaczyński ucieka od tej debaty, boi się debatować z panią premier, więc pani premier jest gotowa na debatę z Beatą Szydło. Ten termin, który zaproponowały trzy telewizje - zresztą naszym zdaniem, właśnie taka formuła, że to trzy telewizje organizują wspólna debatę i ten termin 18-go zaproponowany przez trzy telewizje - wydaje nam się bardzo ciekawy - powiedział. Dodał, że oczywiście pozostaje ustalenie wszelkich szczegółów co do kwestii technicznych i organizacyjnych.

Kierwiński poinformował też, że w ciągu kilku najbliższych dni będzie decyzja o tym, kto ma reprezentować PO w późniejszej debacie ośmiu komitetów ogólnokrajowych.

Beata Szydło pytana we wtorek o możliwość debaty z premier Kopacz mówiła, że "zawsze i od początku" deklarowała chęć uczestniczenia w spotkaniu. - Polacy powinni wiedzieć, jakie programy mają politycy przed wyborami - powiedziała.

Wybory parlamentarne odbędą się 25. października.

d10blkz

Podziel się opinią

Share
d10blkz
d10blkz
Więcej tematów