Po zamachu na USA: zakazane piosenki
Po tragedii na Manhattanie i w Waszyngtonie niektóre z amerykańskich stacji radiowych wycofały się z emisji około 150 piosenek, które mogłyby powiększać ból wywołany zamachami. Clear Channel Communications - koncern z Teksasu, który jest właścicielem ponad tysiąca stacji radiowych w USA - ustalił listę piosenek i zasugerował wstrzymanie się z ich emisją - poinformował środowy New York Times.
20.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Znalazły się wśród nich takie naprzykład utwory jak "You Dropped a Bomb on Me" ("Spuściłeś na mnie bombę") zespołu Gap Band, "Ticket to Ride" ("Bilet na podróż")- The Beatles, "Bennie and the Jets" ("Bennie i odrzutowce") - Eltona Johna. Zasugerowano także "zdjęcie z anteny" utworu "TNT" grupy AC/DC (TNT to symbol trotylu) oraz piosenki "Highway to Hell" (Autostradą do piekła), i The Bangles "Walk Like Egyptian" (Spaceruj jak Egipcjanin).
Na liście znalazły się też piosenki tchnące optymizmem jak "What a Wonderful World" ("Co za wspaniały świat") Louisa Amstronga, a także "Imagine" Johna Lennona, "Bridge Over Troubled Water" zespołu Simon and Garfunkel oraz "Peace Train" Cata Stevensa.
Wiele stacji, w tym w Nowym Jorku nie chce jednak cenzurować swojego programu. Również rzeczniczka Clear Channel podkreśliła, że lista nie jest przymusem, a jedynie sugestią.
Z rodzinami ofiar zamachów solidaryzują się też właściciele sal kinowych w USA, którzy postanowili zorganizować dzień pomocy dla ofiar ataków. Tego dnia cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany bliskim zabitych i zaginionych.
Krajowe Stowarzyszenie Właścicieli Kin opublikowało komunikat, w którym informuje, że 25 września dochód kin w całym kraju, uczestniczących w akcji, zostanie przekazany na "Fundusz 11 września" i Czerwonemu Krzyżowi na zaspokojenie potrzeb, jakie są wynikiem tej tragedii. (kar)