PO za przyjęciem przez Sejm propozycji dot. emerytur pomostowych
Platforma Obywatelska zaapelowała o
przyjęcie przygotowanych przez nią propozycji dotyczących emerytur
pomostowych i rekompensat. PO zgłosiła swoje propozycje w
formie poprawki do dyskutowanego w Sejmie projektu o
emeryturach górniczych.
Jak powiedział na konferencji prasowej szef klubu PO Jan Rokita, projekt PO nie dotyczy wyłącznie górników, tylko kompleksowo reguluje sprawy emerytur pomostowych. Możemy uchwalić dobry projekt - dodał apelując o przyjęcie propozycji PO. Zdaniem Rokity, gdyby został przyjęty projekt ustawy o emeryturach górniczych w wersji przygotowanej przez komisję polityki społecznej, "byłaby to o pomstę wołająca niesprawiedliwość".
Rokita skrytykował też postępowanie marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza. Według lidera PO, "politycznie odpowiada on za to, co stało się we wtorek w Warszawie". Rokita powiedział, że Cimoszewicz przetrzymywał obywatelski projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a potem, pod wpływem demonstracji górników, wprowadził projekt pod obrady Sejmu. Zdaniem Rokity, Cimoszewicz "staje się specjalistą od zmienności zdania".
Lider PO powiedział, że Platforma zamierzała zgłosić swój projekt na początku nowej kadencji Sejmu, ale w związku z obecną sytuacją zgłosiła swoje propozycje jako poprawkę do projektu, nad którym debatuje Sejm.
Projekt przewiduje wprowadzenie dwóch świadczeń: emerytury pomostowej oraz rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej. W projekcie proponuje się, aby tę rekompensatę rozumieć jako odszkodowanie za utratę możliwości nabywania uprawnienia do wcześniejszej emerytury po 2006 roku.
Emerytura pomostowa będzie przysługiwała osobom uprawnionym w wieku o 5 lat niższym niż obowiązujący wiek emerytalny (odpowiednio 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn). Dodatkowym warunkiem będzie posiadanie odpowiedniego stażu w postaci okresu składkowego i nieskładkowego - co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz w tym 15-letniego okresu pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.
Jak poinformował, skutki finansowe proponowanych przez PO rozwiązań rosłyby do 2030 roku, kiedy osiągnęłyby maksymalny poziom rocznych kosztów - 5-5,2 mld zł, a potem zaczęłyby spadać. Dodał też, że lista zawodów uprawniających do emerytury pomostowej - to dotyczyłoby 317 tys. osób - została opracowana na podstawie raportu komisji ekspertów medycyny pracy.
Rokita powiedział, że liczy na poparcie propozycji PO przez PiS i na to, że propozycje PO zostaną przyjęte jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu. Jeśli nie - jak powiedział - potrzebne byłoby dodatkowe posiedzenie Izby. Rokita zapowiedział też, że Platforma będzie chciała uregulować sprawy związane z emeryturami pomostowymi w zależności od tego, jakie ostatecznie rozwiązania przyjmie Sejm.