PO wygrała europrawybory
Zakończone w niedzielę we Wrześni prawybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska; na drugim miejscu uplasowała się Samoobrona. Sukces odniosło także miasto, które przez dwa dni było obecne we wszystkich serwisach informacyjnych.
"Gdyby zsumować relacje z prawyborów we wszystkich telewizjach i pomnożyć to przez stawkę za spot reklamowy, to myślę, że zrobiliśmy dobry interes. Dzięki dobrej promocji można pozyskać inwestorów" - powiedział burmistrz Tomasz Kałużny.
Prawybory kosztowały miasto około 10 tys. złotych. Impreza została włączona w cykliczne Dni Wrześni, dzięki temu miała festynową oprawę bez dodatkowych kosztów.
Także dla mieszkańców Wrześni był to raczej festyn niż poważny sondaż polityczny. Do urn poszło 12% uprawnionych do głosowania.
Według oficjalnych wyników, prawybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 21,07% poparcia. Na drugim miejscu uplasowała się Samoobrona - 18,41%, na trzecim koalicja SLD-UP, która uzyskała 11,29%.
5-procentowy próg wyborczy przekroczyły także: SdPl (9%), PiS (8,44%), UW (7,34%) i LPR (6,85%).
Poniżej progu wyborczego znalazły się: UPR (4,07%), PSL (3,9%), KPEiR-PLD (2,88%), Polska Partia Pracy (2,41%), Inicjatywa dla Polski (1,98%), Ogólnopolski Komitet Obywatelski "OKO" (0,95%), Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców (0,78%), Konfederacja-Ruch Obrony Bezrobotnych (0,61%).
Z wyników zadowoleni byli zwycięzcy - przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Jan Rokita, komentując wyniki prawyborów powiedział, że cieszy się z wyniku, ale imprezę we Wrześni traktuje bardziej jako polityczne Hollywood niż poważny sprawdzian wiarygodności politycznej.
Rywalizacja o zwycięstwo w prawyborach toczyła się pomiędzy PO i Samoobroną. Partia Andrzeja Leppera - prowadziła przez pierwsze siedem godzin, dopiero w ostatnich trzech godzinach została zdystansowana przez PO.
Lider Samoobrony Andrzej Lepper, komentując wyniki powiedział, że jest z nich zadowolony i że wolę wyborców trzeba uszanować.
"Jest bardzo dobrze. Drugie miejsce w prawyborach zdobyć przy takiej nagonce na Samoobronę - ja się nie chcę tutaj tłumaczyć - ale to jest sukces" - powiedział Lepper.
Dalsze miejsca uzyskały lewicowe koalicja SLD - UP i SdPL. Dla szefa SLD Krzysztofa Janika dobry wynik jego partii jest dobrą prognozą na przyszłość. Także lider SdPL Marek Borowski uważa, że wynik ten potwierdza słuszność drogi jaką obrała SdPL.
Dużą niespodzianką dla uczestniczących w prawyborach komitetów wyborczych był dobry wynik UW - kandydatem tej partii z Wielkopolski jest Jan Kułakowski, były negocjator Polski z UE.
"Ponad 7% Unii Wolności oraz jeszcze lepszy wynik naszego wielkopolskiego lidera Jana Kułakowskiego pokazuje, że jest inna Polska. Polska która kieruje się jakością ludzi, a nie zgrabnym zdaniem. Mam nadzieję, że nasz wynik w prawdziwych wyborach europejskich będzie tak samo dobry, albo jeszcze lepszy" - powiedział lider UW Władysław Frasyniuk.
Nawet partie, które przegrały w prawyborach liczą na lepsze wyniki 13 czerwca. Prezes PSL Janusz Wojciechowski liczy, że jego partia podwoi wynik w wyborach.
Uznania w oczach wyborców nie znalazły obywatelskie komitety wyborców. Nie poparli oni też takich partii jak: Inicjatywa dla Polski, UPR czy koalicja KPEiR - Partia Ludowo Demokratyczna.
W prawyborach wystartowało 15 komitetów wyborczych: Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Inicjatywa dla Polski, Unia Wolności, Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona, Polska Partia Pracy, Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy, Socjaldemokracja Polska, Konfederacja-Ruchu Obrony Bezrobotnych, Unia Polityki Realnej, Liga Polskich Rodzin, Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów-Partia Ludowo-Demokratyczna oraz Ogólnopolski Komitet Obywatelski "Oko". Wszystkie, które wystawiają kandydatów w okręgu nr 7, obejmującym Wielkopolskę.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 13 czerwca.