Po starciach w Macedonii śledztwem objęto 60 osób
Macedońskie władze wszczęły w środę śledztwo przeciw 60 osobom zamieszanym w starcia Macedończyków z Albańczykami, do których doszło w Skopje w związku z planem budowy muzeum na fundamentach średniowiecznej cerkwi. Osiem osób zostało w nich rannych.
Niedzielne starcia pomiędzy Albaczyńczykami, którzy w większości wyznają islam, i prawosławnymi Macedończykami wybuchły na tle nasilającego się w ostatnich dniach sporu o budowę nowego muzeum na fundamentach XIII-wiecznej świątyni na terenie historycznej twierdzy Kale, która góruje nad miastem.
Nowa budowla ma mieć kształt cerkwi, ale - jak podkreśla ministerstwo kultury - nie będzie służyć celom sakralnym, tylko muzealnym. Albańczycy, w tym albańskie partie opozycyjne, sprzeciwiają się budowie "cerkiewnego muzeum" i żądają zbudowania obok meczetu.
W 2001 roku Macedonia otarła się o wojnę domową. Mniejszość albańska, stanowiąca ok. 25% mieszkańców kraju, wywołała konflikt, który trwał pół roku i kosztował życie prawie 90 osób. Walki zakończyły się zawarciem w sierpniu 2001 r. porozumienia pokojowego z Ochrydy, przewidującego poszerzenie praw mniejszości albańskiej. Groźba ponownego wybuchu starć w Macedonii jest wciąż żywa, zwłaszcza w kontekście niepodległości ogłoszonej trzy lata temu przez Albańczyków w sąsiednim Kosowie.