PO, SLD, PSL przeciwko zmianom w służbie cywilnej
Projekty zmian w służbie cywilnej autorstwa PiS trafiły do dalszych prac w komisjach. Posłowie nie przyjęli wniosków PO, SLD i PSL o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu. Zdaniem przedstawicieli tych klubów, PiS dąży do zawłaszczenia administracji publicznej. Propozycje PiS popierają Samoobrona i LPR.
Projekty zakładają m.in. wyłączenie ze służby cywilnej wyższych stanowisk w administracji państwowej - nie byłoby już konkursów na te stanowiska, byłyby one obsadzane z nowopowstałego państwowego zasobu kadrowego. Projekty przewidują też likwidację stanowiska szefa Służby Cywilnej, Urzędu i Rady Służby Cywilnej.
Według PiS, niektóre grupy urzędników utrudniają realizację zadań rządu, a służba cywilna nie spełnia podstawowych zadań do jakich została powołana. Jak powiedział Marek Kuchciński (PiS), prezentując w czwartek w Sejmie projekty, zmiany w służbie cywilnej są konieczne, bo "obecnie administracja jest jednym z najmocniejszych więzów łączących III RP z okresem Polski zniewolonej - z PRL".
Na co może zdać się formalna apolityczność służby cywilnej, skoro niektórzy jej przedstawiciele nierzadko bojkotują systemowe reformy państwa. Cóż nam z tej czystości pryncypialnej? - pytał Kuchciński.
Jak podkreślił, projekty PiS mają przywrócić wysokie standardy w administracji państwowej i odbudować etos urzędnika państwowego.
Wnioski o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu złożyły kluby PO, SLD i PSL.
Odrzucamy bezczelność w łamaniu standardów, która z uzasadnienia do tych ustaw bije w sposób niesłychanie widoczny - powiedział wiceszef PO Jan Rokita podczas sejmowej debaty.
Potok słów, mnóstwo artykułów, cel prosty. Celem jest likwidacja systemu służby cywilnej jako korpusu urzędników niezależnych od polityki i wprowadzenie w to miejsce ludzi, którzy są całkowicie dyspozycyjni względem władzy politycznej - ocenił Rokita.
Według niego, nowo powołane osoby mają mieć świadomość, że "każdego dnia, bez żadnego powodu mogą zostać wylane". Muszą się bać, muszą nie mieć własnego zdania, ani zdolności obrony jakiegokolwiek własnego poglądu - zaznaczył Rokita.
Jego zdaniem, egzaminy i konkursy "dobudowane do projektu" stanowią "grę pozorów, która ma zamaskować sens ustawy". Metoda, która tu jest stosowana, polega na tym, żeby tak napisać ustawę, aby przy pomocy ustawy, a więc "legalnie" móc wylać nieswoich, a swoich przyjąć - zaznaczył Rokita. To proste jak kawał cepa. I tak proste jak kawał cepa są te ustawy - ocenił wiceszef PO.
W ocenie Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego (SLD), przygotowane przez PiS projekty doprowadzą do dewastacji służby cywilnej. Panowie, wam władza raz na zawsze nie została dana. Musicie się liczyć z tym, że to co dzisiaj zmajstrujecie, zostanie wykorzystane przeciwko wam za 4 lata. Z pełnym cynizmem być może - tak samo jak wy to robicie - powiedział poseł SLD.
Podkreślił, że projekty są sprzeczne z konstytucją, bo powodują, że korpus służby cywilnej "przestaje wykonywać zadania państwa, a staje się wykonawcą decyzji politycznych partyjnych decydentów".
Według Eugeniusza Grzeszczaka (PSL), projekty zmian są "kolejnym przejawem zawłaszczania państwa" przez PiS. PSL nie może zgodzić się na powrót do starych czasów, kiedy to jedna - przez niektórych nazywana przewodnią - siła narody, samodzielnie decydowała o obsadzie stanowisk w administracji publicznej - podkreślił Grzeszczak.
Kluby LPR i Samoobrony opowiedziały się za dalszymi pracami nad przygotowanymi przez PiS projektami ustaw zmieniających system służby cywilnej.
Głosowanie nad wnioskami o odrzucenie projektów - w czwartek wieczorem.