ŚwiatPo raz pierwszy sklonowano zwierzę zagrożone wymarciem

Po raz pierwszy sklonowano zwierzę zagrożone wymarciem

09.10.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Obraz
© Bessie - zastępcza matka dla sklonowanego gaura.

Narodzin sklonowanego gaura - zwierzęcia wciągniętego na listę gatunków zagrożonych - spodziewają się uczeni w połowie listopada. Jego zastępczą matką jest zwykła krowa - Bessie.
Codziennie z powierzchni ziemi znika około 100 gatunków. Jednym z zagrożonych wyginięciem jest bizon indyjski, inaczej gaur. Wywodzi się on z lasów tropikalnych Indii i Birmy. Ten ważący ponad tonę, garbaty kuzyn wołów przyjdzie wkrótce na świat dzięki pracy uczonych z Advanced Cell Technology (Massachusetts).
Zastosowali oni technikę klonowania analogiczną, jak w przypadku owcy Dolly. Do pozbawionych jąder komórek jajowych zwykłych krów wstawili jądra pobrane z komórek skóry gaura. W ten sposób powstały zarodki z materiałem genetycznym indyjskiego bizona. Kilkadziesiąt z nich osiągnęło stadium, w którym zostały wszczepione zwykłym krowom. Ostatecznie jedna z tych krów - Bessie - utrzymała ciążę. Do tej pory płód rozwija się prawidłowo. Uczeni spodziewają się, że mały gaur (o imieniu Noe) przyjdzie na świat w listopadzie.
Doświadczenie uzyskane podczas klonowania gaura uczeni z ACT zamierzają wykorzystać do odtwarzania innych zagrożonych wyginięciem gatunków. Na początku mają zamiar "zająć się" pandą wielką, mieszkającą w waszyngtońskim zoo. W "kolejce do klonowania" czekają także hiszpańska koza górska bucardo, tygrys sumatrzański i indochiński i afrykańska antylopa bongo.(aka)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)