Po raz drugi "otwarto drzwi"
Kilka tysięcy osób w Warszawie oraz kilkanaście tysięcy w trzydziestu jeden miastach Polski wzięło udział w obchodach II Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię pod hasłem "Inaczej boli każdy świat". Odbył się on w ramach światowego Programu "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi", który jest realizowany w Polsce przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przy współpracy Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Światowego Partnera Programu firmy Eli Lilly.
16.09.2003 | aktual.: 16.09.2003 11:43
Otwarte drzwi
"Niech otwarte w dniu dzisiejszym drzwi będą zawsze otwarte dla wspaniałych ludzi, którzy potrzebują jedynie naszego zrozumienia i wsparcia" – to jeden z wpisów, które znalazły się w księdze pamiątkowej na Nowym Świecie w Warszawie. Przez symboliczne drzwi przeszli tutaj między innymi Wacława Wojtala – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, dr Marek Balicki – senator RP, prof. Irena Namysłowska – Krajowy Konsultant ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Agnieszka Ejsmont z Klubu "Amicus" – osoba z doświadczeniem choroby, Maciej Miecznikowski z zespołu Leszcze, rysownik Andrzej Mleczko i telewizyjna gwiazda Hubert Urbański. Warszawiacy mogli podziwiać wystawę obrazów, grafik i rękodzieła pacjentów z pracowni terapii zajęciowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii, szpitala w Drewnicy oraz Towarzystwa "Amici di Tworki" dr Marii Pałuby. Do ogródka Cafe Blikle, gdzie przy kawie i pączkach, lekarze oraz psycholodzy udzielali porad warszawiakom, przez cały dzień stała kolejka chętnych. Na scenie Jarosław
Kulczycki rozmawiał z wybitnymi psychiatrami, artystami oraz z osobami, które doświadczyły schizofrenii. Jedną z nich była Ewelina Kozicka z toruńskiego Związku Stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów Osób Chorych "PolFamilia".
"Wchodząc na scenę nie byłam pewna, czy robię dobrze. Podobnie uczucie towarzyszyło mi po zakończeniu rozmowy z Jarkiem Kulczyckim. Wszystko minęło, gdy - po kilku minutach - zaczęli podchodzić do mnie ludzie zdrowi i chorzy i usłyszałam, że dzięki mnie uwierzyli, że warto walczyć. Byłam szczęśliwa" – powiedziała Ewelina Kozicka.
Choroba ludzi młodych
Organizatorzy Programu w Polsce zaprosili do współtworzenia tegorocznej kampanii młodych ludzi, bo to właśnie oni są najbardziej narażeni na zachorowanie. Prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii zaprezentował na Nowym Świecie wyniki badania sondażowego "Postawy młodych Polaków wobec osób chorych na schizofrenię", które jednoznacznie wskazują na to, że młodzi ludzie nie mają świadomości, że są w grupie najwyższego ryzyka zachorowania. Panuje wśród nich fałszywe przekonanie, że schizofrenia jest głównie chorobą osób starszych. Tymczasem około 60% zachorowań następuje przed 30 rokiem życia. Z badania wynika również, że młodzi ludzie deklarują otwartość wobec osób chorych, choć o schizofrenii wiedzą niewiele. Dlatego właśnie II Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię został poświęcony młodym ludziom i zorganizowany przy ich udziale.
W czasie wakacyjnych warsztatów grupy integracyjne młodzieży ułożyły hasło tegorocznej kampanii ("Inaczej boli każdy świat"), stworzyły plakat i motyw muzyczny.
Dobry znak na przyszłość
Dr Andrzej Cechnicki – Krajowy Koordynator Programu "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi" podsumowując obchody Dnia Solidarności w trzydziestu dwóch miastach powiedział: - "Nasza obecność w centrach miast w czasie obchodów Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię jest traktowana naturalnie i z coraz większą otwartością. To dobry znak. Rozbudziliśmy wśród osób dotkniętych schizofrenią i ich rodzin oraz opiekunów ogromne oczekiwania. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby nowoczesne leki, o których mówimy były bardziej dostępne, żeby terapia, o której mówimy była jeszcze bardziej przyjazna dla chorych i wreszcie, aby programy mające na celu stworzenie chorym warunków powrotu do aktywnego życia były realizowane w każdej polskiej gminie".
Na całym świecie jest pięćdziesiąt milionów osób cierpiących na schizofrenię, w tym ponad czterysta tysięcy w Polsce. Choroba dotyka przede wszystkim młode kobiety i mężczyzn w wieku ok. 15 - 35 lat. Ludzie chorzy na schizofrenię spotykają się codziennie z wrogością i brakiem zrozumienia. Zamykają się przed nimi drzwi pracodawców, przyjaciół i rodziny. Mają mniejsze szanse na małżeństwo, posiadanie domu, na szczęśliwe życie.
Patronami medialnymi akcji są: Wirtualna Polska, Radio Zet, TVP 2, Przekrój, Życie Warszawy, Cogito, WiK.