PolskaPo raz 33. wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę

Po raz 33. wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę

Po mszy św., której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, w poniedziałek rano na Jasną Górę wyruszyła 33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia.

Po raz 33. wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Jakubowski

W wygłoszonej w akademickim kościele św. Anny homilii kard. Nycz nawiązał do zakończonych niedawno w Rio de Janeiro Światowych Dni Młodzieży. - W pracy duszpasterskiej i duchowej Kościoła trzeba podjąć wielkie wyzwanie młodego pokolenia w każdym czasie(...) Bogu dzięki Światowe Dni Młodzieży pokazały, jak bardzo możemy być spokojni o przyszłość Kościoła i wiary - mówił. Dodał, że nie może jednak "być to spokój, który nie podejmuje żadnej działalności".

- Być mistrzem dla młodego pokolenia, to daleko więcej niż mieć rozległą wiedzę, daleko więcej niż mieć przewagę wieku. To jest przede wszystkim mądrość i czas dla młodych ludzi i miłość do młodych. Tylko tacy apostołowie mogą być mistrzami i czynić uczniów - zaznaczył metropolita warszawski.

Dodał, że "bez spotkania z Chrystusem" wiara bardzo łatwo może zostać sprowadzona do ideologii, a chrześcijaństwo "do obrony systemu wartości moralnych".

- Pamiętajcie, żeby być ludźmi pełnymi zapału i entuzjazmu, bo nie da się głosić Chrystusa, nie da się dawać świadectwa Ewangelii wtedy, gdy jesteśmy ludźmi smutnymi, malkontentnymi - powiedział kard. Nycz, zwracając się do uczestników pielgrzymki.

Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km. Każdego dnia pielgrzymi muszą przejść ok. 35 km. Pielgrzymka przechodzi przez 52 parafie w pięciu diecezjach. Pątnicy idą podzieleni na kilkanaście grup liczących od 80 do 350 osób - każda z nich ma swój własny "znaczek grupowy" i przypisany kolor.

Łącznie w pielgrzymce uczestniczy ponad trzy tys. osób. Oprócz studentów bierze w niej także udział m.in. młodzież szkół średnich i gimnazjów oraz harcerze. Kolumnę pątników poprzedzają żołnierze oraz studenci szkół wojskowych.

Uczestnicy pielgrzymki idą na Jasną Górę w intencjach prywatnych i rodzinnych, ale także modlą się o pomyślność ojczyzny i Kościoła. - O jedno chciałem prosić, a jest to intencja coraz bardziej paląca. Módlcie się o powołania kapłańskie, ale przede wszystkim zakonne żeńskie. Jeżeli w dziedzinie powołań kapłańskich mamy za co dziękować Panu Bogu także w tym roku, o tyle w wielu zakonach żeńskich brak powołań zagląda w oczy coraz bardziej dotkliwie - powiedział w homilii kard. Nycz.

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół. We wtorek rano ze stolicy wyruszy 302. Warszawska Pielgrzymka Piesza.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)