Trwa ładowanie...
d305wrb
31-03-2008 16:50

PO, PSL i PiS dyskutują o uchwale nt. Traktatu


W Sejmie
rozpoczęło się
spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych PO, PSL
i PiS w sprawie projektu uchwały sejmowej, która ma towarzyszyć
ratyfikacji Traktatu z Lizbony.

d305wrb
d305wrb

Wcześniej prezydium klubu PiS spotkało się z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

W spotkaniu w Sejmie udział biorą: szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, szef klubu PSL Stanisław Żelichowski oraz poseł PiS Karol Karski. W rozmowach nie bierze udział przedstawiciel LiD.

Szef klubu LiD Wojciech Olejniczak zapowiedział, że jego klub będzie przeciwny uchwale, ponieważ - jak argumentował - jest ona niepotrzebna w związku z tym, że jest już uchwała w sprawie Traktatu Lizbońskiego przyjęta przez Sejm w grudniu 2007 r.

W niedzielę premier Donald Tusk mówił, że ustalił z prezydentem Lechem Kaczyńskim, iż podstawą ratyfikacji Traktatu będzie projekt ustawy ratyfikacyjnej złożony przez rząd. Ponadto opracowana zostanie uchwała, w której zawarte będą uwagi, sformułowania, których potrzebę sygnalizował m.in. klub Prawa i Sprawiedliwości.

d305wrb

Projekt uchwały przygotowało Prezydium Sejmu, a później także kluby PO i PSL. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapewnił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że jeśli chodzi o projekt uchwały, to koalicja jest otwarta na ewentualne sugestie innych środowisk, w tym także PiS.

W projekcie uchwały podkreślono, że ewentualne odstąpienie od protokołu brytyjskiego, który ogranicza stosowanie w Polsce Karty Praw Podstawowych "w przyszłości wymagałoby zachowania trybu, jakiego Konstytucja RP wymaga w przypadku przekazania organizacji międzynarodowej kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach".

W praktyce oznacza to, że potrzebna byłaby do tego ustawa poparta zarówno w Sejmie, jak i w Senacie większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz senatorów lub zgoda wyrażona w referendum, a następnie podpis prezydenta.

W projekcie uchwały jest mowa również o tym, że tego samego trybu wymagałoby ewentualne odstąpienie od mechanizmu z Joaniny - dotyczącego sposobu podejmowania unijnych decyzji. Podkreślono, że "rozwiązania dotyczące sposobu podejmowania decyzji w Radzie UE, w tym mechanizm z Joaniny służą polskim interesom".

Posłowie mają dyskutować nad projektem tej uchwały we wtorek, podczas specjalnie zwołanego posiedzenia Sejmu.

d305wrb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d305wrb
Więcej tematów