Trwa ładowanie...

PO przedstawia listy na Dolnym Śląsku. Poparcie tracą działacze powiązani ze Schetyną

Platforma Obywatelska wraz z Rafałem Dutkiewiczem ustaliła w poniedziałek listy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa dolnośląskiego. Znacznie stracili ludzie związani z Grzegorzem Schetyną.
Share
Grzegorz Schetyna
Grzegorz SchetynaŹródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d1jk402

W poniedziałek, podczas posiedzenia rady regionalnej PO działacze partii zatwierdzili sojusz z prezydentem Wrocławia, Rafałem Dutkiewiczem i dokonali wyboru kandydatów, którzy z koalicyjnej listy wystartują w wyborach do sejmiku województwa dolnośląskiego. Na posiedzeniu zatwierdzono także kandydatów na prezydentów niektórych miast Dolnego Śląska.

Nie obyło się bez zaskoczeń. Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, Platforma nie zdecydowała się poprzeć w wyborach na prezydenta Jeleniej Góry urzędującego włodarza, działacza PO, Marcina Zawiły. Poparcie koalicji otrzymał za to związany z Dutkiewiczem Marek Obrębalski. Również w Świdnicy PO udzieli poparcia kandydatowi Dutkiewicza, Wojciechowi Murdzkowi, mimo że w wyborach na prezydenta miasta startuje także działaczka Platformy, Alicja Synowska.

Podczas posiedzenia przedstawiono również listy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa. W okręgu wrocławskim „jedynką” listy koalicyjnej będzie dotychczasowa przewodnicząca sejmiku, Barbara Zdrojewska z Platformy. Na kolejnych miejscach znajdują się Paweł Wróblewski z otoczenia prezydenta Dutkiewicza oraz Michał Bobowiec z PO.

d1jk402

W okręgu obejmującym dawne województwo wrocławskie listę otwiera Rafał Dutkiewicz, zaś "dwójką" jest urzędująca radna sejmiku, Wioletta Susmanek. "Jedynką" okręgu wałbrzyskiego jest obecny prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. Na liście znalazł się również burmistrz Kudowy-Zdroju, Czesław Kręcichwost.

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, został liderem listy do sejmiku w okręgu jeleniogórskim. Tuż za nim znalazł się Marek Obrębalski. Wicemarszałek województwa, Jerzy Michalak, otworzy listę w okręgu legnickim.

Na listach nie znaleźli się działacze, których uznaje się za ludzi z otoczenia Grzegorza Schetyny - m.in. Piotr Borys czy Jerzy Tutaj. Do tego grona zalicza się również prezydenta Jeleniej Góry, Marcina Zawiłę, który na antenie Radia Wrocław wyraził zaskoczenie, że decyzja o kandydacie PO na włodarza Jeleniej Góry zapadła we Wrocławiu. Sam Schetyna jest nieco rozczarowany sojuszem Platformy z Dutkiewiczem i decyzjami rady regionalnej i twierdzi, że tak duża partia powinna bronić twardo swojego programu i dbać o swój elektorat.

Jacek Protasiewicz, szef dolnośląskiej Platformy powiedział Radiu Wrocław, że jeśli sojusz z Dutkiewicz okaże się nieudany i samorządowcy wejdą w koalicję z innym ugrupowaniem, wtedy on złoży rezygnację z zajmowanego stanowiska.

d1jk402

Podziel się opinią

Share
d1jk402
d1jk402
Więcej tematów