PO prowadzi, PiS traci
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w
maju, 25% poparcia uzyskałaby Platforma Obywatelska. Jest to
taki sam wynik jak w kwietniu. Na drugim miejscu plasuje się PiS z
19% poparcia (spadek o 1 pkt proc. w stosunku do kwietnia) -
wynika z ostatniego sondażu TNS OBOP.
Na trzecim miejscu jest Samoobrona, dla której poparcie deklarowało 13% pytanych (wzrost o 3 pkt proc.). Na kolejnych miejscach jest LPR - 11% poparcia (spadek o 5 pkt proc.), SdPl - 7% (wzrost o 2 pkt proc.), PSL i SLD - po 5% (wzrost po 1 pkt proc.).
OBOP pytał o preferencje, korzystając - podobnie jak w poprzednim miesiącu - z dwóch zestawów partii. W jednym uwzględniono jeszcze Unię Wolności, w drugim zaś, po raz pierwszy, Partię Demokratyczną demokraci.pl. UW uzyskało 3-procentowe poparcie, demokraci - 4- procentowe.
Wyniki popularności dla partii w badaniu, w którym uwzględniono nowe ugrupowanie różnią się nieco od listy z UW. I tak: poparcie dla PO wyniosło 24% (w porównaniu z kwietniem spadek o 2 pkt proc.), PiS - 20% (bez zmian), Samoobrony - 12% (wzrost o 2 pkt proc.), LPR i SdPl - po 9% (odpowiednio spadek o 5 pkt proc. i wzrost o 5 pkt proc.), PSL - 8% (wzrost o 2 pkt proc.), SLD - 3 proc. (bez zmian).
Z poparcia dla poszczególnych partii (przy liście uwzględniającej UW) wynika, że najwięcej mandatów w nowym parlamencie - 138 uzyskałaby Platforma. PiS - 111, Samoobrona - 78, LPR - 63, SdPl - 41, PSL - 14, SLD - 13, mniejszość niemiecka - 2.
Biorąc pod uwagę wyniki z listy uwzględniającej PD, podział mandatów wygląda następująco: PO - 139, PiS - 113, Samoobrona - 64, LPR - 51, SdPl - 50, PSL - 41, mniejszość niemiecka - 2.
Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, zdecydowany udział w nich - zgodnie z badaniem OBOP - zadeklarowało 31%, o 1 pkt proc. więcej niż w kwietniu. "Raczej tak" do wyborów poszłoby 27% (wzrost o 6 pkt proc.). Zdecydowanie do wyborów nie poszłoby 23% (spadek o 6 pkt proc.). Raczej nie poszłoby 13% (spadek o 2 pkt proc.).