Trwa ładowanie...
d2xe2zh
budżet
21-01-2010 11:00

PO nadal chce ograniczyć subwencje dla partii

Wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski zapowiedział, że - w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego - Platforma będzie chciała poprawić ustawę ograniczającą finansowanie partii politycznych z budżetu państwa. Platforma chce zapisać w ustawie, że subwencja budżetowa dla partii będzie obniżona od drugiego kwartału 2010 do końca roku 2011.

d2xe2zh
d2xe2zh

- Będziemy starali się tak pracować w procesie legislacyjnym, aby już przez trzy kwartały 2010 roku - i wszystko wskazuje na to, że podejmiemy decyzję, aby także w roku 2011 - obowiązywało ograniczenie pobierania subwencji. Chodzi o ograniczenie w wysokości - dla największych partii politycznych - o około 50%, dla mniejszych - około 10% - powiedział Dzikowski w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

Trybunał Konstytucyjny badał w środę - na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zgodność z konstytucją nowelizacji ustawy o partiach politycznych. TK orzekł, że ograniczanie subwencji budżetowej dla partii politycznych w trakcie roku budżetowego jest zgodne z konstytucją. Trybunał uznał jednocześnie za niezgodne z konstytucją (bo prawo nie działa wstecz) ograniczanie subwencji za kwartały rozpoczęte przed wejściem w życie ustawy. Trybunał orzekł, że zakwestionowana przez prezydenta nowelizacja ustawy o partiach politycznych powinna teraz trafić do Sejmu, który na nowo określi czas, w jakim subwencja zostałaby ograniczona.

Dzikowski przekonywał, że ustawa ograniczająca subwencję będzie służyć wyrównaniu szans ugrupowań politycznych w nadchodzących kampaniach wyborczych, bo - jak podkreślił - największe cięcia w dopływie środków budżetowych dotkną duże partie, a dla małych małych partii te cięcia będą niższe.

Dzikowski przypomniał, że nowela, oprócz czasowego obniżenia subwencji budżetowej, ogranicza m.in. stosowanie przez partie billboardów. Zapisano w niej bowiem, że środki z subwencji nie będą mogły być wykorzystywane na upowszechnianie działań i celów programowych partii na plakatach przekraczających 2 metry kwadratowe. Nowela zakłada ponadto, że - poza okresem kampanii wyborczej - subwencja nie może być przeznaczana na finansowanie m.in. płatnych reklam oraz audycji telewizyjnych i radiowych.

d2xe2zh

Nowela zwiększa też kwotę przekazywaną z subwencji na fundusz ekspercki. Dotychczas partie przekazywały na ten fundusz od 5 do 15% subwencji, w noweli znalazł się zapis, że będzie to, co najmniej 15%. Środki zgromadzone w ramach tego funduszu mogą być wykorzystywane m.in. na finansowanie ekspertyz prawnych, politycznych, socjologicznych i społeczno-ekonomicznych, organizowanych przez partię polityczną, konferencji i sympozjów.

Platforma chce zapisać w ustawie, że partie z subwencji będą mogły dotować swoje zaplecze intelektualne - czyli np. partyjne think-tanki. - To ważne, aby ludzie wiedzieli, że te pieniądze są wydawane na programy, a nie na czystą walkę polityczną - przekonywał Dzikowski.

Zakwestionowana ustawa ograniczała pierwotnie subwencję za trzy kwartały roku 2009 i za cały rok 2010, dla PO: - o 44%, PiS - o 41%, SLD - o 11%, PSL - o 7%. Prezydent zarzucił, że ustawa jest m.in. niezgodna z zasadą pluralizmu politycznego, a także z zasadą przyzwoitej legislacji.

d2xe2zh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xe2zh
Więcej tematów