Trwa ładowanie...
30-06-2006 14:51

Po indeks do Europy

Egzaminy nad Sekwaną? Akademik w sąsiedztwie irlandzkiego pubu? Coraz mniej stoi na przeszkodzie, by zrealizować studencki european dream.
Chociaż nie grożą nam pustki na rodzimych uniwersytetach, coraz więcej młodych Polaków decyduje się na studencką przygodę poza krajem. Państwowe instytucje rejestrują tylko studentów polskich uczelni, którzy część studiów odbywają za granicą. W ubiegłym roku było ich około 40 tysięcy. Tych, którzy studiują wyłącznie za granicą trudno dokładnie policzyć.

Po indeks do EuropyŹródło: WP.PL
dlbcsny
dlbcsny

Po pierwsze: język i matura

Agata Ciura wyjechała do Francji zaraz po maturze. Fascynacja krajem i językiem wystarczyły, aby stawić czoła przeciwnościom i dostać się na wymarzoną Sorbonę. Najpierw geografia, później zmiana na filologię romańską. – Początki były ciężkie, musiałam załatwić szereg formalności, ale nie żałuję – mówi.

Największe ambicje nie pomogą, jeśli nie znamy języka wykładowego, obowiązującego na wymarzonej uczelni zagranicznej. Jednak o ile w takich krajach jak Niemcy czy Wielka Brytania dominują niemiecki i angielski, to np. w Danii czy Szwecji zajęcia odbywają się nie tylko w językach narodowych – można znaleźć uczelnie, gdzie znajomość angielskiego wystarczy. Wiele szkół wymaga udokumentowania językowych umiejętności w postaci certyfikatów.

Czy polska matura wystarczy? Oczywiście. Należy jednak zadbać o tłumaczenie oryginału, najlepiej korzystając z usługi tłumacza przysięgłego. Jednocześnie szanse rosną, jeśli posiadamy międzynarodową maturę (International Baccalaureate), zwłaszcza starając się o indeks jakiejś renomowanej uczelni (np. Cam- bridge czy Sorbona).

A jeśli chcemy wyjechać na studia uzupełniające lub doktoranckie? Wtedy najczęściej działa zasada wzajemnego uznawania dyplomów i kwalifikacji zawodowych, zdobytych na legalnie działających w Unii Europejskiej uczelniach. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z Biurem Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej (www.buwiwm.edu.pl).

dlbcsny

Po drugie: rekrutacja

W różnych krajach wygląda to inaczej. W Finlandii i Hiszpanii uczelnie organizują egzaminy wstępne. Ale już we Francji przyjmuje się więcej studentów, niż liczba miejsc pozwala. – Selekcja dokonuje się w trakcie pierwszego roku – mówi Agata. Z kolei na Wyspach Brytyjskich lub w Szwecji wystarczy trafić na wolne miejsca, aby zostać przyjętym. Jeśli wyjazd za granicę jest kontynuacją studiów zaczętych w Polsce, to ważną rolę odgrywa Europejski System Transferu Punktów Kredytowych (ECTS). Działa on już na wielu polskich uczelniach i pomaga w ustalaniu wyników nauki studenta na poziomie ogólnoeuropejskim. Zawsze trzeba zacząć od wypełnienia formularzy aplikacyjnych, dostępnych na stronach internetowych wybranych uczelni.

Po trzecie: pieniądze

Starając się o wyjazd na zagraniczną uczelnię w czasie podjętych już studiów w Polsce, warto zainteresować się programem Sokrates/Erasmus, pokrywającym część kosztów nauki. Na każdej polskiej uczelni można znaleźć szczegółowe informacje o warunkach uczestnictwa w programie. Zaczynając „od zera”, wypada zapoznać się z systemem stypendialnym danego kraju i konkretnej uczelni (wybrane przykłady podajemy niżej). Niektórzy, jak Agata, próbują dorabiać między zajęciami. – Połączenie pracy i nauki jest właściwie największą trudnością – mówi. – Ale same studia są do przejścia. Marcin Malicki ukończył już dwa kierunki w Polsce: polonistykę i kulturoznawstwo. Zaliczył także trzy semestry studiów teologicznych, obecnie zaś kontynuuje naukę w stolicy Irlandii, w Millton Institute of Theology. – Szkoła ufundowała mi także stypendium, dzięki czemu nie muszę opłacać czesnego i jeszcze trochę zostaje mi na życie. Ale muszę też dorabiać, bo życie tu jest drogie.

Co zrobić, aby otrzymać indeks W Niemczech

Rekrutacja: nie ma egzaminów wstępnych; konkurs świadectw na niektórych kierunkach (równe szanse dla wszystkich kandydatów z UE); część uczelni nie przyjmuje bezpośrednio, ale przez tzw. centralny urząd ds. przydzielania miejsc na studia (www.zvs.de) Dokumenty: świadectwo dojrzałości z tłumaczeniem, kopia paszportu i formularz aplikacyjny (dostępny na stronie internetowej wybranej uczelni). Terminy: ustalają konkretne uczelnie; niektóre z nich przyjmują aplikacje do połowy lipca (na semestr zimowy) lub do połowy stycznia (na semestr letni). Język: trzeba udokumentować znajomość niemieckiego (egzamin DSH jest wystarczający). Koszty: ok. 600 euro miesięcznie w Berlinie (w tym: akademik, opłata za studia dokonywana raz na pół roku, ok. 200 euro, ubezpieczenie i wyżywienie); na stronie www.studentenwerk.de można znaleźć informacje o wolnych domach studenckich. Stypendia: można starać się o stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) www.daad.pl (nie dotyczy uczestników programu Sokrates/Erasmus.

W Wielkiej Brytanii

Studia podstawowe są dwuetapowe: undergraduate level (odpowiednik licencjatu) i postgraduate level (magisterskie). Rekrutacja: należy wysłać wypełniony formularz (dostępny na stronie internetowej uczelni) z kopią świadectwa maturalnego lub dyplomu; uczelnia przysyła „ofertę warunkową” (conditional offer), w której wymaga przede wszystkim przedstawienia certyfikatu językowego. Język: należy posiadać zdany egzamin IELTS; niektóre uczelnie honorują też First Certificate i Advanced; często uniwersytety organizują kursy przed rokiem akademickim dla tych, którzy nie posiadają odpowiedniego certyfikatu. Koszty: trzyletnie studia licencjackie od tego roku kosztują ok. 9 tys. funtów, a roczne magisterskie od 2–3 tys. do 20 tys. funtów za najpopularniejsze kierunki; uwaga! do tej pory można było uniknąć opłaty na poziomie licencjackim, jeśli roczny dochód na wszystkich domowników nie przekraczał 130 tys. zł; od września tego roku przestanie to obowiązywać; będzie można natomiast przenieść spłatę wymaganej kwoty na
okres po studiach. Stypendia: można starać się o stypendia wewnętrzne uczelni; natomiast na stronie British Counsil www.britishcounsil.org są dostępne informacje o innych stypendiach, które mogą pokryć większą część kosztów studiowania. We Francji

dlbcsny

Dwa rodzaje uczelni: uniwersytety i grandes écoles (szkoły wyższe). Rekrutacja: drzwi uniwersytetu otwiera matura i… zdany egzamin wstępny na studia w Polsce! Nie ma już egzaminów we Francji, ale selekcja studentów dokonuje się w ciągu roku; w grandes écoles organizuje się jeszcze egzaminy konkursowe. Dokumenty: świadectwo maturalne/dyplom z tłumaczeniem, dowód przyjęcia na studia w Polsce, zaświadczenie o znajomości języka, akt urodzenia z tłumaczeniem, list motywacyjny; można skorzystać z pomocy EduFrance (www.edufrance.fr) – agencji, która załatwia wszystkie formalności (odpłatnie). Terminy: Większość uczelni przyjmuje aplikacje wiosną, dlatego warto już rok wcześniej zacząć planowanie studiów; każda uczelnia jest jednak autonomiczna w ustalaniu terminów. Język: trzeba wykazać się przynajmniej certyfikatem DALF, w innym wypadku można spodziewać się egzaminu językowego na miejscu. Koszty: studia na uczelniach państwowych są bezpłatne, ale należy wpłacić wpisowe (średnio ok. 550 euro); w grandes écoles
natomiast można przygotować się na wysokie czesne: od 5–10 tys. euro za rok; w szkołach prywatnych to jeszcze większe sumy. Stypendia: większość ważnych informacji można uzyskać na stronie www.ambafrance-pl.org

W Hiszpanii

Rekrutacja: trzeba zdać egzaminy wstępne (w lipcu i wrześniu) z przedmiotów obowiązkowych (gramatyka i literatura hiszpańska, historia Hiszpanii, j. angielski) oraz związanych z kierunkiem studiów. Dokumenty: polska matura musi być uznana w hiszpańskim ministerstwie edukacji; w przypadku kontynuacji studiów zaczętych w Polsce – należy uznać dotychczasową edukację – w tej sprawie można zgłosić się do Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej (www.buwiwm.edu.pl); nie dotyczy to uczestników programu Erasmus. Język: należy potwierdzić znajomość hiszpańskiego (certyfikat DELE lub kurs na hiszpańskiej uczelni). Koszty: podstawowe cykle są bezpłatne (odpowiedniki licencjatu, magisterium i doktoratu); należy tylko wpłacić wpisowe ok. 600 euro, w zależności od kierunku studiów. Stypendia: informacje można uzyskać na stronach www.becasmae.es lub www.univ.mecd.es , a także w Ambasadzie Królestwa Hiszpanii: Warszawa, ul. Myśliwiecka 4, tel. (022) 622 42 50.

Jacek Dziedzina

dlbcsny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlbcsny
Więcej tematów