PolskaPO i PSL razem do wyborów w większości województw

PO i PSL razem do wyborów w większości województw

Platforma Obywatelska i PSL zgrupowały listy w wyborach samorządowych do sejmików wojewódzkich w zdecydowanej większości województw. W niektórych województwach do bloku tych dwóch partii dołączyły jeszcze komitety lokalne.

PO i PSL razem do wyborów w większości województw
Źródło zdjęć: © PAP

Termin zgłaszania odpowiednim komisjom wyborczym informacji o utworzeniu bloku upływa w środę o północy.

Ordynacja wyborcza przewiduje możliwość tworzenia grup list (tzw. bloków) i zawierania przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów. Nowelizacja wprowadza premię dla partii, które przed wyborami stworzą "grupę list". Przy dzieleniu mandatów taki blok ma przewagę nad partiami startującymi samodzielnie.

Platforma zblokowała swoje listy z PSL w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim.

W województwie świętokrzyskim blok tworzą PSL, PO, Komitet Wyborczy "Młodzi Razem", w śląskim - PSL, PO oraz Ruch Autonomii Śląska; w opolskim - PSL, PO i mniejszość niemiecka.

W województwie podlaskim powstał blok Platformy, PSL i Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego (ChRS); w podkarpackim - PO, PSL, Komitet Wyborczy Przymierze Samorządowe Prawicy, trwają jeszcze rozmowy z Krajową Partią Emerytów i Rencistów (KPEiR).

W województwie podlaskim blok tworzą PSL, PO, CHRS i Komitet Wyborczy "Nasze Podlasie", trwają jeszcze rozmowy z KPEiR; w mazowieckim - PSL, PO, KPEiR i Komitet "Wspólnota Samorządowa".

Pełnomocnik wyborczy PSL w wyborach samorządowych Józef Szczepańczyk poinformował, że rozmowy m.in. z Platformą prowadzone są jeszcze w województwach: dolnośląskim, pomorskim oraz lubelskim.

Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział, że decyzję w sprawie bloków podejmowały struktury lokalne partii. Chcemy budować szerokie partnerstwo dla rozwoju po to, aby nie trzeba było wyjeżdżać za pracą do Unii Europejskiej i żeby budować Unię w Polsce - zaznaczył.

Z kolei w powiecie kieleckim powstała inna koalicja, złożona z PiS, PO i Samoobrony. Według przedstawiciela PO, ma to być przeciwwaga dla obecnie rządzącej powiatem koalicji SLD-PSL. W opinii reprezentanta PiS - to krok w stronę jednoczenia prawicy. Przewodniczący PO w powiecie kieleckim Zdzisław Wrzałka ocenił, że w kieleckim PiS jest wiele rozsądnych osób, z którymi będzie można efektywnie współpracować dla dobra powiatu. Z kolei wiceszef świętokrzyskiego PiS Janusz Barański podkreślił, że PiS i PO to prawa strona sceny politycznej.

Jak poinformowała przewodnicząca powiatowej komisji wyborczej w Kielcach Anna Szeliga, przed wyborami do rady powiatu kieleckiego zblokowały listy także komitety: Lewica i Demokraci z PSL oraz LPR z Integracją Ziemi Świętokrzyskiej.

Do sejmiku świętokrzyskiego zblokowały listy kandydatów - zgodnie z odgórną umową - PiS, Samoobrona i LPR. Odrębny blok utworzyły komitety PO, PSL i Młodzi Razem- poinformował przewodniczący wojewódzkiej komisji wyborczej Wojciech Arczyński.

Lider świętokrzyskiej PO Konstanty Miodowicz i prezes zarządu wojewódzkiego PSL w Kielcach Adam Jakubas uważają, że blok wyborczy obu partii, to wyraz sprzeciwu wobec polityki PiS, które - jak twierdzą - zawłaszcza państwo. Świętokrzyscy liderzy PO i PSL mają nadzieję, że ta umowa, to także wstęp do ewentualnego współdziałania w przyszłych wyborach parlamentarnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)