PolskaPO apeluje o świętowanie Dnia Flagi

PO apeluje o świętowanie Dnia Flagi

O świętowanie 2 maja Dnia Flagi zaapelowali politycy PO. Przekonywali, że pokojowy, radosny udział w majowych świętach, to "miara naszego współczesnego patriotyzmu".

- Cieszmy się, że możemy pokojowo, z optymizmem, świętować Dzień Flagi. Pokazujmy barwy narodowe nie tylko podczas imprez sportowych - apelowała wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska na konferencji prasowej.

- Zapraszamy, aby te piękne święta majowe spędzać w sposób radosny, na piknikach, rajdach. W moim regionie odbędzie się na przykład biało-czerwony rajd rowerowy - powiedziała szefowa świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Przekonywała, że udział w majowych świętach może być "miarą naszego współczesnego patriotyzmu".

Przewodniczący mazowieckiej PO Andrzej Halicki przypomniał, że 2 maja to również dzień, kiedy w szczególny sposób należy pamiętać o Polonii i Polakach mieszkających poza granicami kraju. - Wszędzie tam biało-czerwona przypomina o naszej tożsamości, korzeniach. Wywieszając flagę bądźmy wszyscy razem - apelował Halicki.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto wprowadzone w 2004 r., obchodzone między świętami: 1 maja - Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi RP został wprowadzony nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i Ukrainie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)