Płyta CD z niezbędnymi narzędziami za darmo
Czy masz znajomych, którzy niezbyt dobrze znają się na komputerach i systemie Windows? Chciałbyś polecić koledze lub koleżance narzędzie, które usunie wirusa lub zoptymalizuje rejestr, ale wolałbyś dać im nośnik, zamiast narażać na "niedogodności" pobierania takich rzeczy z Internetu? Często robisz reinstalację "okien" i za każdym razem denerwujesz się, że akurat nie masz pod ręką gotowego zestawu programów, które pomagają w zarządzaniu systemem? Postanowiliśmy przygotować dla naszych czytelników specjalną płytę serwisową, która zawiera wybrane przez nas narzędzia. Wystarczy pobrać plik ISO, wypalić na płycie CD a to wszystko zupełnie za darmo.
Zdecydowaliśmy się przygotować własną kompilację płyty z programami, ze względu na wygodę korzystania z takiego nośnika. Dzięki niemu nie trzeba pamiętać o robieniu kopii bezpieczeństwa katalogów z plikami instalacyjnymi, które przez wiele miesięcy pozostawały zapomniane. W razie konieczności usunięcia danych ze wszystkich dysków w wyniku uszkodzenia, zmiany rozmiarów partycji lub innych powodów nie trzeba ślęczeć przed komputerem w oczekiwaniu, aż pobiorą się wszystkie ważne programy takie jak zapora ogniowa, przeglądarka grafiki, alternatywna przeglądarka internetowa, program antyszpiegowski czy monitor temperatury podkręconego procesora. Teraz to wszystko znajdziesz w jednym miejscu - pobierzesz raz i masz zawsze spokój. Dodatkowo zintegrowaliśmy interfejs z naszą stroną internetową http://programy.idg.pl dzięki czemu możesz w każdej chwili sprawdzić, czy pojawiła się nowa wersja konkretnego programu.
Jak to zrobić
Pod tym adresem - http://www.idg.pl/ftp/pc_12679/plyta.serwisowa.pc.world.komputer.1.0.pl.html znajduje się strona umożliwiająca pobranie pliku o nazwie serwiscd.iso_ o objętości 495 MB. Jest to obraz płyty CD, który można zapisać na nośniku optycznym. W programie Nero Burning Rom wystarczy wybrać z menu Recorder->Burn Image ( w polskiej wersji językowej będzie to Nagrywarka->Nagraj plik obrazu )i wskazać plik ISO. Inną metodą na uruchomienie naszej kompilacji jest wypakowanie wszystkich danych do wybranego folderu na dysku twardym. Można to zrobić za pomocą np. najnowszej wersji programu WinRAR. Rzecz jasna obraz ISO można zapisać innym programem nagrywającym.
Interfejs
Został on tak przygotowany, aby maksymalnie ułatwić przeglądanie i obsługę programów. Jeśli posiadasz ustawionego Internet Explorera jako domyślną przeglądarkę, to po włożeniu płyty do napędu uruchomi się główne okno. Jeśli masz wyłączoną funkcję automatycznego uruchamiania płyty CD lub inną przeglądarkę wystarczy dwa razy kliknąć w głównym katalogu płyty plik o nazwie index.html.
Główne okno przedstawiające grafikę z napisem "Zestaw programów, który pomoże ci w ratowaniu komputera" można wywołać przyciskiem start widocznym w lewym górnym rogu. Pod przyciskiem znajduje się spis kategorii tematycznych. Wśród nich znalazły się programy antyszpiegowskie, antywirusy, narzędzia diagnostyczne, zapory sieciowe, narzędzia rejestru, optymalizujące RAM, system, programy do BIOS, przyspieszające karty graficzne, związane z uruchamianiem systemu, usuwające aplikacje, zarządzające plikami i kilka użytecznych dodatków. Po wybraniu kategorii pojawi się jej krótki opis oraz indeks programów, które znalazły się na płycie. Jeśli wybierzesz jakąś nazwę pokaże się okno z opisem aplikacji, numerem wersji, miniaturowym zdjęciem. Pod opisem widoczne są dwa przyciski - Pobierz nową wersję oraz Zainstaluj. Pierwszy z nich - Pobierz nową wersję - otwiera stronę internetową poświęconą konkretnej aplikacji w serwisie http://programy.idg.pl . Tam możesz uzyskać szczegółowe
informacje dotyczące wymagań systemowych, obsługiwanych języków, odwiedzić stronę producenta oraz uzyskać dostęp do całej kategorii związanej z programem - np. narzędzia rejestru. Najistotniejszą funkcją tego przycisku jest możliwość szybkiego pobrania najnowszej wersji programu - jeśli na stronie pojawi się czerwony napis [nowa wersja programu>>] to po jego kliknięciu przejdziesz do najbardziej aktualnego wydania. Jeśli zauważysz, że pojawiła się nowa wersja a na stronie http://programy.idg.pl jeszcze jej nie ma możesz to zgłosić za pomocą formularza internetowego, a my postaramy się jak najszybciej uzupełnić braki. Rzecz jasna za pomocą formularza można zgłaszać zupełnie nowe aplikacje, które Twoim zdaniem zasługują na uwagę.
Drugi przycisk - Zainstaluj - powoduje uruchomienie pliku wykonywalnego ( MSI, EXE itd. ) lub otwarcie archiwum. W drugim przypadku należy wyodrębnić pliki do wybranego katalogu i dopiero wtedy uruchomić.
Prezentujemy najciekawsze programy
Oto kilka przykładowych programów, które znalazły się na naszej płycie:
Ad-Aware SE Personal - wykrywa kilka tysięcy różnych typów groźnego oprogramowania, wśród których można wymienić następujących szpiegów: Adware, Alexa, Aureate, Comet Cursor, Cydoor, Doubleclick, DyFuCa, DSSAgent, EverAd, OnFlow, Flyswat, Gator, Islotbar, TimeSink, Web3000 oraz Webhancer. Narzędzie oferuje skanowanie całego systemu ( dyski oraz pamięć ) lub wybranych elementów. Odnalezione pliki na życzenie użytkownika mogą zostać poddane kwarantannie lub usunięte z dysku. Tworzenie kopii zapasowych usuwanych plików przydaje się szczególnie wtedy, gdy niektóre programy adware przestaną funkcjonować po odłączeniu bibliotek penetrujących komputer.
BitDefender Free Edition - antywirus umożliwiający kompleksowe zabezpieczenie komputera przed zagrożeniami spowodowanymi wirusami oraz programami i treściami pobieranymi z Internetu. Zastosowane w programie silniki wyszukiwawcze uzyskały certyfikat ICSA Labs, VB oraz Checkmark.Dodatkowo aplikacja ma moduł z aktualnościami o wirusach oraz pozwala zabezpieczyć ustawienia hasłem. Nowe definicje wirusów można pobrać ze strony producenta.
LCDViewTest - służy do sprawdzania, czy na monitorze ciekłokrystalicznym obraz jest poprawnie wyświetlany. W szczególności można zobaczyć czy LCD nie ma uszkodzonych pikseli tzw. martwych pikseli ( cały czas zgaszonych lub zapalonych ).
RegCool - narzędzie rejestru, które posiada zbliżony interfejs do Internet Explorera. Z lewej strony wyświetlane jest drzewo z kategoriami zawierającymi klucze rejestru. Po prawej stronie znajdują się poszczególne wartości kluczy. Aplikacja zawiera wyszukiwarkę oraz narzędzie do porównywania kilku plików rejestru.
CCleaner - darmowe narzędzie do optymalizacji systemu operacyjnego, które usuwa niepotrzebne i tymczasowe pliki z komputera. Dzięki niemu system Windows działa szybciej, efektywniej, a na dysku twardym pozostaje więcej wolnego miejsca. Program jest bardzo szybki w działaniu, oraz umożliwia usuwanie Internet Explorer Cache, Historii, Cookies, Index.dat, ostatnio otwierane adresy URL. Dzięki niemu pozbędziemy się plików z kosza, katalogów plików tymczasowych oraz plików tymczasowych innych aplikacji ( Media Player, eMule, Kazaa, Google Toolbar, Netscape, Office XP, Nero, Adobe Acrobat, WinRAR, WinAce i wiele innych ).
Mozilla Firefox - stabilna druga wersja przeglądarki internetowej opartej na silniku Gecko. Najważniejsze nowości to wbudowana ochrona antyphishingowa, zapisywanie sesji w razie problemów, obsługa JavaScript 1.7 oraz nowy instalator.
Daemon Tools - jeden z najlepszych emulatorów napędów CD-ROM i DVD-ROM. Program doskonale radzi sobie z odczytywaniem większości popularnych plików obrazu płyt CD i DVD, może także emulować najpopularniejsze mechanizmy zabezpieczania płyt przed kopiowaniem.
Opinie
Rzecz jasna nie wszyscy zawansowani czytelnicy znajdą wśród nich swoje ulubione aplikacje, jednak ten projekt ma na celu rozpropagowanie wśród użytkowników możliwości korzystania z ciekawych ( często darmowych ) narzędzi. Jesteśmy rzecz jasna otwarci na dyskusję i zapraszamy do komentowania tego materiału oraz wypowiadania się na specjalnie stworzonym wątku poświęconym płycie serwisowej. Czy podoba wam się taki pomysł? Czy warto kontynuować tworzenie płyt serwisowych? Co wymaga poprawy? Wszelkie sugestie, pytania, uwagi prosimy wpisywać tutaj - http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=61259.