SpołeczeństwoPłeć Boga

Płeć Boga

Ruch na rzecz Judaizmu Reformowanego postanowił zbadać jakie jest wyobrażenie obywateli Wielkiej Brytanii na temat płci Boga - pisze "Forum".

Płeć Boga
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W tym celu przeprowadzono sondaż internetowy, w którym udział wzięli nie tylko wyznawcy judaizmu, ale i innych religii oraz ateiści. Aż 62% ankietowanych przyznało, że o Bogu myśli jako o mężczyźnie, tylko jeden procent wyobraża sobie Boga jako kobietę. Wśród zwolenników męskiej płci Boga najwięcej było chrześcijan.

Jednak brytyjscy Żydzi reformowani nie wzięli pod uwagę opinii większości. Są oni zdania, że należy wyrzucić ze wszystkich tekstów modlitw określenia charakteryzujące Boga jako mężczyznę. Sformułowania takie jak "król" czy "ojciec" powinny zostać zastąpione neutralnymi, takimi jak "Wieczne Istnienie". Począwszy od Adama, podstawowym pytaniem kierowanym ku Bogu było: kim jesteś? Bóg odpowiadał: Jam jest który jest (w języku polskim konieczne jest określenie rodzaju zaimka, czego w innych językach można uniknąć - przyp. "Forum") A więc mówi: jestem samym istnieniem. To pojęcie może być wyróżnione w gramatycznej formie rodzaju męskiego, jak i żeńskiego lub nijakiego. Bóg jest wszechogarniający, transcendentny. - twierdzi rabin Zinowij Kogan, reprezentujący nurt reformistyczny w rosyjskim judaizmie.

Aby zrewolucjonizować teksty i wyeliminować kategorię rodzaju, Ruch na rzecz Reformowanego Judaizmu musiałby wprowadzić znaczące zmiany do liczącej trzy tysiące lat tradycji liturgicznej, począwszy od psalmów Dawida aż po średniowieczne hymny. - To nieco kontrowersyjne rozwiązanie prawdopodobnie zostało zainicjowane przez feministyczne wspólnoty kobiece. Nie widzę w takich wspólnotach niczego złego, istnieje przecież wiele różnych wspólnot. Ale nie podoba mi się takie modyfikowanie tradycji i modlitewników. Można napisać nowe modlitwy, ale wnoszenie zmian lub uzupełnień do modlitw istniejących od setek lat jest niedopuszczalne. To tak jakby od nowa pisać wiersze Puszkina, bo czasy się zmieniły - uważa Kogan.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)