Od pojawiania się Internetu w Polsce na masową skalę minęło już kilka lat. Sieć wychodzi z okresu dziecięcego i wkracza w okres dojrzałości. Nieuchronnie do przeszłości przechodzą czasy, kiedy Internet opierał się głównie na działaniach społecznych, czy też filantropijnym finansowaniu przez ośrodki akademickie. Dojrzałość przejawia się m. in. w tym, że serwisy są przygotowywane profesjonalnie z dużą troską o użytkownika, by zapewnić mu jak najbardziej atrakcyjne usługi. A tworzenie i pozyskiwanie treści oraz utrzymywanie łącz jest niestety kosztowne.
Jeśli ktoś kupuje specjalistyczne czasopismo, to płaci i jest to dla niego oczywiste. Nie domaga się przed kioskiem darmowego numeru. W Internecie także są bardzo profesjonalne serwisy oraz inne usługi, które są przygotowywane wielkim nakładem środków. Tymczasem każdy chciałby używać ich za darmo. Zdjęcie krótkich spodenek i założenie długich spodni ma oczywiście także dobre strony dla użytkowników. Jedną z nich jest zasada "jeśli płacę, to wymagam". Serwisy w sieci nie są stroną, która tylko bierze, ale przede wszystkim daje. W zamian za opłaty oferuje gwarancję bezpieczeństwa usług, szybkość dostępu oraz nieustanny rozwój.
Członkowie forum starali się odpowiedzieć na pytanie: czy płatne usługi w Internecie to konieczność? I jakie jest najkorzystniejsze rozwiązanie dla wszystkich stron. Trzeba pamiętać, że jakość kosztuje! Polska nie jest zresztą w tym względzie innowatorem, bo opłaty za usługi wprowadziły z powodzeniem Yahoo!, Hotmail oraz wiele serwisów tematycznych.(mdz)
Zobacz także:
Witryna forum "Jutro Internetu"