Platformie opadło
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec lutego, na Platformę Obywatelską głosowałoby 41% Polaków. Na Prawo i Sprawiedliwość swój głos oddałoby 19% obywateli - wynika z najnowszego sondażu grupy badawczej Gemius dla Wirtualnej Polski. W ciągu ostatnich dwóch tygodni poparcie dla obu partii spadło. Dla PO - o 2%, podczas gdy dla PiS - o 4%.
24.02.2010 | aktual.: 24.02.2010 13:21
Na trzecim miejscu pod względem popularności plasuje się - popierany przez 6% wyborców – Sojusz Lewicy Demokratycznej. Partia Grzegorza Napieralskiego utraciła 1% zwolenników.
Druga z partii tworzących koalicję rządową ledwo przekroczyłaby próg wyborczy. Chęć oddania głosu na PSL zadeklarowało 6% wyborców (wzrost o 3%). Do sejmu nie dostałyby się natomiast: SDPL z 2-procentowym poparciem oraz LPR, UPR, Demokraci.pl i Samoobrona – po 1%. 1% ankietowanych wybiera inną partię, a 21% jeszcze nie wie, na kogo będzie głosować.
Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów Platformę wybiera 37% ankietowanych. Na PiS chce głosować 14% użytkowników internetu, 8% - na SLD. Podobnie, jak w badaniu ogólnym, Platforma zanotowała spadek poparcia - w tym wypadku o 1%. Poparcie dla PiS nie zmieniło się, a dla SLD zmniejszyło się o 1%. Na PSL chce głosować 2% ankietowanych (bez zmian).
Nieznacznie pogorszyły się notowania premiera i rządu. Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie 39% Polaków. To spadek popularności o 3%. Z kolei negatywnie o pracy premiera wypowiada się 42% Polaków (spadek o 1%).
Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia 26% Polaków - ilość pozytywnych wskazań zmniejszyła się o 2%. Złe zdanie ma o rządzie 68% badanych (spadek negatywnych opinii 0 1%).
Niemal nie zmieniło się poparcie dla Lecha Kaczyńskiego. Dobre zdanie o prezydencie ma dziś jedna trzecia (34%) Polaków. 56% ankietowanych ocenia działalność prezydenta negatywnie (spadek o 3%).
Jedna piąta Polaków (22%) pozytywnie wypowiada się o działaniach parlamentu. Ilość pozytywnych wskazań zmniejszyła się o 1%. Wciąż ponad połowa wyborców (57%) ma o sejmie zdanie negatywne (spadek o 3%).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 23 lutego. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska