Platforma znów na pierwszym miejscu
Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w
listopadzie najwięcej głosów - 21%, podobnie jak w badaniu
sprzed dwóch tygodni, uzyskałaby Platforma Obywatelska - wynika z
sondażu TNS OBOP. Sojusz Lewicy Demokratycznej znalazł się na
drugim miejscu z wynikiem 20%.
19.11.2003 | aktual.: 19.11.2003 18:57
Po raz pierwszy od początku 1999 roku TNS OBOP pod koniec października odnotował zmianę na pozycji lidera w rankingu preferencji partyjnych. Wtedy na pierwszym miejscu była PO z 20% wskazań, na drugim SLD - 18% Sondaż CBOS z połowy listopada potwierdził tę zmianę.
Dalej w najnowszym rankingu OBOP znalazły się partie, które przekroczyłyby 5-procentowy próg wyborczy: Samoobrona z poparciem 13%, PiS i LPR - po 11% oraz PSL z 9%. Unia Pracy i Unia Wolności - według badań OPOB - uzyskałyby 3-procentowe poparcie i nie znalazłyby się w Sejmie.
W porównaniu z sondażem z końca października PO zyskała 1%, a SLD i PSL po 2% PiS straciło 1%, a UP - 3%. Poparcie dla Samoobrony i LPR nie zmieniło się od ostatniego badania.
Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w listopadzie do urn poszłoby na pewno 36% badanych (tyle samo co w poprzednim sondażu); 24% respondentów odpowiedziało, że "raczej" poszłoby do wyborów (spadek o 1%).
Udział w wyborach "raczej" wykluczyło 11% respondentów (o 1% więcej niż w poprzednim miesiącu), zdecydowanie nie głosowałoby - 24% (o 1% więcej).
OBOP zbadał także elektoraty rezerwowe. Możliwość głosowania na PiS rozważało 14% badanych - 2% więcej niż w poprzednim miesiącu. Partią drugiego wyboru dla 10% ogółu elektoratu jest PO (straciła 1%), 8% wskazywało PSL (zyskało 1%), po 7% - Samoobronę (zyskała 4%) i UP (bez zmian), po 6% LPR (bez zmian) i UW (bez zmian), a 5% - SLD (zyskało 1%).
Największy elektorat negatywny ma SLD. Głosowanie nań wyklucza 32% tych, którzy deklarowali gotowość głosowania (o 1% więcej niż w poprzednim miesiącu). Na drugim miejscu pod względem niechęci jest Samoobrona - 23% (wynik bez zmian), na trzecim LPR - 17% (o 2 proc. więcej). Na PO, PiS, PSL i UW nie głosowałoby po 3% respondentów (w stosunku do poprzedniego miesiąca tylko PiS stracił 1%, w stosunku do pozostałych partii nie odnotowano zmian). Na UP nie głosowałoby 2% ankietowanych (o 2% mniej).
Sondaż przeprowadzono w dniach 8-10 listopada 2003 roku na losowej reprezentatywnej próbie 941 dorosłych Polaków.(iza)