Plany mieszkaniowe polskich internautów


Internauci zdecydowanie częściej kupują mieszkania niż domy, za cel
zakupu nowego lokum wskazują osobiste w nim zamieszkanie, a
najbardziej powszechnym sposobem poszukiwania informacji o rynku
nieruchomości jest internet - to tylko niektóre z wniosków, jakie
płyną z badania przeprowadzonego przez firmę Gemius.

Internauci, dokonujący inwestycji w Trójmieście, Krakowie, Poznaniu, Warszawie lub Wrocławiu, zdecydowanie częściej decydowali się na zakup mieszkania niż domu. Aż 85 proc. respondentów, którzy nabyli nieruchomość w roku poprzedzającym badanie, dokonali właśnie zakupu mieszkania. Wśród inwestycji zarówno zrealizowanych, jaki i planowanych, popularniejszy wydaje się być zakup nieruchomości na rynku wtórnym - niemal sześciu na dziesięciu badanych kupiło lub zamierza kupić mieszkanie/dom z tzw. "drugiej ręki".

Na wybór danej nieruchomości wpływa głównie jej lokalizacja - 78 proc. badanych przyznało, że jest ona bądź była kwestią kluczową przy podejmowaniu decyzji o zakupie. W przypadku mieszkania liczą się przede wszystkim dobre warunki komunikacyjne, z kolei bliskość przyrody jest najistotniejszym czynnikiem dla obecnych bądź potencjalnych właścicieli domów. Drugim, po lokalizacji, elementem wpływającym na zakup nieruchomości jest cena (76 proc.), a następnie rozkład domu czy mieszkania (53 proc.).

Niemal dziewięciu na dziesięciu badanych (88 proc.) wskazało, że celem zakupu wybranego lokum jest osobiste w nim zamieszkanie. Co dziesiąty ankietowany internauta nabył bądź nabędzie nieruchomość celem wynajmu. Z kolei najbardziej popularnym sposobem finalizowania zakupu nieruchomości jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Istotną część raportu wieńczącego badanie stanowią informacje o sposobie postrzegania firm deweloperskich w podziale na pięć największych polskich miast. W Trójmieście najbardziej rozpoznawalną firmą deweloperską jest Hossa, w Krakowie Salwator, we Wrocławiu Dach-Bud a w Warszawie J.W. Construction. Niekwestionowanym liderem w stolicy Wielkopolski jest Ataner.
Plany inwestycyjne Polaków mieszkających zagranicą

Jak się okazuje, przynajmniej połowa ankietowanych internautów, dokonujących inwestycji mieszkaniowych i zamieszkujących obecnie poza granicami kraju, decyduje się na zakup nieruchomości w Polsce. Najpopularniejszymi miejscami są Warszawa, Wrocław i Katowice.

Warto zaznaczyć, że cele, jakie przyświecają zakupowi nieruchomości przez tę grupę różnią się znacznie od zamiarów internautów zamieszkujących w Polsce. Ci pierwsi znacznie częściej kupują mieszkanie/dom celem wynajmu (25 proc.) lub sprzedaży po wyższej cenie (9 proc.). Inne są też sposoby finansowania inwestycji - najczęściej wskazywanym przez respondentów z zagranicy sposobem finansowania zakupu nieruchomości jest gotówka pochodząca z oszczędności (53 proc. pytanych).


O badaniu - badanie przeprowadzono między 28 lutego a 15 kwietnia 2008 roku przy użyciu ankiet internetowych na losowo wybranej próbie użytkowników, łączących się z internetem z (lub z okolic) Trójmiasta, Krakowa, Poznania, Warszawy lub Wrocławia oraz z zagranicy. Analizą objęto internautów w wieku co najmniej 20 lat, którzy wypełnili ankietę do końca. W pierwszym raporcie ("Internauci a rynek nieruchomości w największych polskich miastach"), 2 955 osób włączonych do analiz musiało ponadto kupić mieszkanie w ciągu roku poprzedzającego badanie lub planować taki zakup w ciągu roku następującego po badaniu na terenie (lub w okolicy) jednego z wymienionych ośrodków miejskich. W drugim raporcie ("Plany i decyzje mieszkaniowe Polaków z zagranicy") analizowano odpowiedzi wszystkich 6 909 respondentów mieszkających obecnie poza Polską.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)