Trwa ładowanie...
d19cpbz
06-11-2005 13:40

Planowana wyprawa w 25-lecie zdobycia Kanionu Colca

Wyprawę do najgłębszego na świecie Kanionu
Colca (Peru), z okazji 25. rocznicy zdobycia go przez Polaków,
planuje jeden z uczestników pierwszej wyprawy, Jerzy Majcherczyk.
Wyprawa ma przypomnieć, że Polacy byli autorami odkrycia, a jej
uczestnicy mają zainstalować na dnie kanionu tablicę z imieniem
Jana Pawła II.

d19cpbz
d19cpbz

Leżący w Andach Kanion Colca zarejestrowano w Księdze Rekordów Guinnessa jako najgłębszy kanion świata. Za jego odkrywców uważa się polskich kajakarzy, którzy w 1981 r. przepłynęli go jako pierwsi w świecie.

25 lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy ze znaczenia naszego odkrycia. Okazuje się, że jego ranga wzrasta. Po niecałych 25 latach kanion stał się drugą (po świętym mieście Inków, Machu Picchu, odkrytym 70 lat wcześniej) największą atrakcją turystyczną Peru. Więcej turystów jedzie zobaczyć Kanion Colca niż peruwiańską Amazonię, jezioro Titicaca czy też słynne linie Nazca - powiedział przybyły na krótko z USA Jerzy Majcherczyk.

Podkreślił, że przez to odkrycie Polacy przyczynili się do ekonomicznego rozwoju tego regionu. W 1981 r. nikt nie wiedział o tym miejscu, a w wiosce Chivay nie było ani elektryczności, ani żadnego motelu. Obecnie elektryczność i telefony mają wszystkie wioski, a liczba moteli w samym Chivay przekroczyła 15, w całej dolinie jest kolejnych 10. Ocenia się że w infrastrukturze turystycznej tego regionu zatrudnionych jest ok. 7 tys. osób - opowiada podróżnik, który kilka razy wracał do kanionu i napisał o nim przewodnik.

Jego zdaniem informacje o tym, że Polacy dokonali tego odkrycia, nie są powszechnie znane. Dlatego planuje kolejną wyprawę, która w 25. rocznicę odkrycia dotrze w maju 2006 r. do kanionu i przy Wodospadach Jana Pawła II umieści pamiątkową tablicę, której kamień węgielny został osobiście pobłogosławiony przez Ojca Świętego w dniu 16 października 2003 r. w czasie obchodów 20-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Do udziału w wyprawie-pielgrzymce zgłosiło się już kilkadziesiąt osób z całego świata.

d19cpbz

W akademickiej wyprawie kajakowej Canoandes '79, którą kierował Andrzej Piętowski, udział brali: Jacek Bogucki, Stefan Danielski, Piotr Chmieliński, Krzysztof Kraśniewski i Jerzy Majcherczyk. Była to najdłuższa grupowa podróż XX wieku, trwała 33 miesiące, od 6 czerwca 1979 r. do 4 lutego 1982.

Polacy skorzystali z prawa odkrywców do ochrzczenia nieznanych dotąd terenów. W kanionie Colca są Cascadas del Juan Pablo II (Wodospady Jana Pawła II) i Canon de los Polacos (Kanion Polaków - w najgłębszej części kanionu). W dwóch wioskach - Huambo i Cabanaconde - powstały Aleje Polaków (Avenida los Polacos). Avenida Polonia pojawiła się w miasteczku Chivay (stolica prowincji Calloma, w której znajduje się Kanion Colca). Pięciokilometrowa aleja biegnie od mostu Inków, wzdłuż rzeki Colca, aż do gorących źródeł w La Calera.

Ściany Colca mają - licząc od poziomu rzeki - ponad 3,2 tys. metrów (lewa) i 4,2 tys. metrów (prawa) wysokości. Colca jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.

d19cpbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19cpbz
Więcej tematów