ŚwiatPlan współpracy politycznej sunnitów i szyitów

Plan współpracy politycznej sunnitów i szyitów

Premier Iraku Nuri al-Maliki ogłosił nowy plan politycznej współpracy partii szyickich i
sunnickich w swym rządzie, co miałoby sprzyjać ukróceniu aktów
przemocy, do jakich dochodzi między obu społecznościami.

Plan współpracy politycznej sunnitów i szyitów
Źródło zdjęć: © AFP

02.10.2006 | aktual.: 02.10.2006 22:38

Plan powstał w wyniku konsultacji Malikiego z przywódcami ugrupowań szyickich i sunnickich. Przewiduje utworzenie we wszystkich dzielnicach Bagdadu komisji, w których skład wchodziliby przedstawiciele wszystkich tych partii. Zadaniem komisji byłoby nadzorowanie działań sił bezpieczeństwa na rzecz eliminowania przemocy. Ponadto centralna komisja, również złożona z reprezentantów wszystkich partii, koordynowałaby działalność sił zbrojnych.

Podjęliśmy decyzję, by skończyć z sekciarską przemocą raz na zawsze. Pprzysięgliśmy przed Bogiem Wszechmogącym, że powstrzymamy przelew krwi - powiedział premier dziennikarzom.

Po objęciu w maju stanowiska szefa rządu Maliki ogłosił w 24- punktowy plan pojednania, obejmujący zarówno amnestię dla deklarujących złożenie broni rebeliantów, jak i zapowiedź zdecydowanych akcji sił bezpieczeństwa. Jednak od tego czasu w Bagdadzie, jak również gdzie indziej w Iraku, zabito w zamachach bądź zamordowano po uprowadzeniu tysiące ludzi.

Nowy plan Malikiego akcentuje przede wszystkim objęcie sił bezpieczeństwa kontrolą zarówno partii szyickich, jak i sunnickich, co jest odpowiedzią na zarzuty, iż poszczególne ugrupowania chronią nadużycia, jakich w aparacie policyjnym dopuszczają się ich współwyznawcy.

Źródło artykułu:PAP
politykaterroryzmwojna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)