Plakat "Solidarności" sprzedany
Za 62 tys. złotych sprzedano w
warszawskim Domu Aukcyjnym "Rempex" plakat z logo "Solidarności",
autorstwa Jerzego Janiszewskiego - uznawany za pierwszy
wydrukowany podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. Cena
wywoławcza wynosiła 50 tys. złotych.
Plakat kupiła Fundacja Signum z Poznania, zajmująca się m.in. wspieraniem i promocją twórczości artystycznej. Na razie nie wiadomo, co Fundacja zamierza zrobić z plakatem. Wcześniej zadeklarowała, że na pewien czas udostępni go Muzeum Narodowemu w Warszawie. Nie wiadomo jednak, kiedy.
Jest to pierwsza i prawdopodobnie jedyna zachowana odbitka z pierwszego nakładu, kiedy to przygotowano 200 egzemplarzy. Egzemplarz został podpisany w drukarni przez autora, a następnie, 20 sierpnia 1980 roku, przedstawiony do akceptacji Radzie "S" i Lechowi Wałęsie.
Zgodnie z wolą właścicielki plakatu, Krystyny Janiszewskiej (żony autora), podczas aukcji w pierwszej kolejności rozpatrywane były oferty tych potencjalnych nabywców, którzy zakładali przekazanie plakatu jako depozyt warszawskiemu Muzeum Narodowemu.
Przez cztery ostatnie lata słynny plakat można było oglądać na wystawie "Drogi do wolności" w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej. W sierpniu tego roku pojawiły się informacje, że Krystyna Janiszewska chce go sprzedać zagranicznemu kolekcjonerowi za 12 tys. euro. Na wieść o tym władze "Solidarności" ogłosiły, że odkupią plakat. Do transakcji wówczas nie doszło, m.in. dlatego, że do władz "S" dotarło oświadczenie Janiszewskiego, w którym nie życzył on sobie, by jego żona sprzedała plakat.
Komisarz Warszawskich Targów Sztuki Adam Chełstowski powiedział, że "Rempex" nie ma żadnych dokumentów od autora plakatu, w których nie pozwalałby on na jego sprzedaż.
Aukcja plakatu "Solidarności" odbyła się w ramach trwających od piątku w siedzibie "Rempexu" II Warszawskich Targów Sztuki. Impreza zakończy się w niedzielę. Biorą w niej udział najważniejsze polskie domy aukcyjne, galerie i antykwariaty. Prezentowana jest sztuka dawna i współczesna: malarstwo, grafika, fotografia artystyczna, rzeźba, rzemiosło artystyczne, starodruki, mapy, meble oraz wydawnictwa branżowe i specjalistyczne.