PKW odrzuciła sprawozdania komitetów Kaczyńskiego, Napieralskiego i 7 innych
Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania wyborcze dziewięciu komitetów wyborczych, w tym Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Napieralskiego, kandydujących w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich - podała PKW na swojej stronie internetowej.
05.05.2011 | aktual.: 06.05.2011 05:35
Jak wynika z komunikatu, PKW przyjęła bez zastrzeżeń sprawozdania czterech komitetów wyborczych: Bronisława Komorowskiego, Gabriela Janowskiego, Radosława Mazurskiego i Zdzisława Zbigniewa Podkańskiego.
Ze wskazaniem na uchybienia przyjęte zostały sprawozdania komitetów Marka Jurka, Waldemara Pawlaka i Bogdana Ziętka.
Komitet Marka Jurka nie wprowadził do umowy rachunku bankowego zastrzeżenia o dopuszczalnym terminie dokonywania wpłat oraz przyjęciu przez komitet wyborczy środków finansowych w formie wpłaty gotówki.
Komitet Waldemara Pawlaka umieścił na stronie internetowej rejestr wpłat o wartości przekraczającej łącznie od jednej osoby fizycznej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę w formie niezgodnej z wymaganą.
Komitet Bogdana Ziętka gromadził środki finansowe poza rachunkiem bankowym.
PKW podała, że odrzucone zostały sprawozdania dziewięciu komitetów wyborczych: Jarosława Kaczyńskiego, Janusza Korwin-Mikkego, Andrzeja Leppera, Kornela Morawieckiego, Grzegorza Napieralskiego, Andrzeja Olechowskiego, Bogdana Szpryngiela, Ludwika Wasiaka i Józefa Franciszka Wójcika.
Sprawozdanie komitetu Jarosława Kaczyńskiego zostało odrzucone wskutek wpłaty przez osoby fizyczne z własnych środków zobowiązań komitetu wyborczego, co jest równoznaczne z udzielaniem komitetowi pożyczek pozabankowych.
Sprawozdanie komitetu Janusza Korwin-Mikkego zostało odrzucone wskutek przyjęcia przez komitet wyborczy wartości niepieniężnej w postaci prawa do umieszczenia na jego stronie internetowej nazwy i logo partii politycznej.
Sprawozdanie komitetu Andrzeja Leppera zostało odrzucone wskutek przyjęcia przez komitet wyborczy wartości niepieniężnej w postaci prawa użytkowania lokalu partii politycznej, spłaty przez osoby fizyczne z własnych środków zobowiązań komitetu wyborczego, co jest równoznaczne z udzielaniem komitetowi pożyczek pozabankowych.
Sprawozdanie komitetu Kornela Morawieckiego zostało odrzucone wskutek pozyskiwania przez komitet wyborczy środków finansowych po dniu wyborów.
Sprawozdanie komitetu Grzegorza Napieralskiego zostało odrzucone wskutek przyjęcia przez komitet wyborczy wartości niepieniężnej w postaci prawa do umieszczenia na jego stronie internetowej nazwy i logo partii politycznej oraz wydatkowania przez komitet wyborczy środków finansowych na cele niezwiązane z wyborami.
Sprawozdanie komitetu Andrzeja Olechowskiego zostało odrzucone wskutek spłaty przez osoby fizyczne z własnych środków zobowiązań komitetu wyborczego, co jest równoznaczne z udzielaniem komitetowi pożyczek pozabankowych.
Sprawozdanie komitetu Bogdana Szpryngiela zostało odrzucone wskutek pozyskiwania przez komitet wyborczy środków finansowych po dniu wyborów.
Sprawozdanie komitetu Ludwika Wasiaka zostało odrzucone wskutek z powodu nieudzielenia wyjaśnień dotyczących sposobu sfinansowania kosztów działalności komitetu wyborczego, co uniemożliwiło stwierdzenie, czy nie doszło do naruszenia przepisów ustawy o wyborze Prezydenta, których naruszenie skutkuje odrzuceniem sprawozdania);.
Sprawozdanie komitetu Józefa Franciszka Wójcika zostało odrzucone wskutek przyjęcia przez komitet wyborczy wartości niepieniężnej w postaci pokrycia przez osoby fizyczne kosztów podróży związanych ze złożeniem Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienia o utworzeniu komitetu.
PKW podała, że sprawozdania nie złożył komitet wyborczy Romana Mariusza Sklepowicza. Do złożenia sprawozdania wyborczego zobowiązane było 17 komitetów wyborczych, uczestniczących w wyborach 20 czerwca i 4 lipca 2010 roku.