PKN Orlen przerobi 400‑milionową tonę ropy naftowej
W połowie października tego roku w rafinerii
PKN Orlen w Płocku zostanie przerobiona 400-milionowa tona ropy
naftowej - poinformowało w czwartek biuro prasowe płockiego
koncernu.
Kompleks rafineryjny i zakładów petrochemicznych w Płocku pracuje od 1964 roku - ilość przerobionej w tym czasie ropy naftowej można przeliczyć na prawie pół kilometra sześciennego lub porównać do rzeki o długości 575 km, głębokości 20 i szerokości 40 metrów.
Obecnie PKN Orlen przerabia rocznie około 12 mln to ropy naftowej w ciągu roku, przy potencjalnych zdolnościach przetwarzania surowca na poziomie około 17 mln ton rocznie.
Z jednej tony ropy naftowej płocki koncern uzyskuje około 80 proc. tzw. "produktów białych" czyli frakcji, z których powstaje benzyna, olej napędowy, lekki olej opałowy, paliwo lotnicze oraz gazy płynne.
W styczniu 1959 roku ówczesny Komitet Ekonomicznym Rady Ministrów PRL podjął decyzję o budowie Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku. Przedsiębiorstwo o tej nazwie jeszcze w budowie utworzono dwa lata później. W sierpniu 1964 roku do zbiorników magazynowych wpłynęły pierwsze tony benzyny, oleju napędowego i oleju opałowego wyprodukowane w płockiej rafinerii, która posiadała wówczas zdolność przerobu około 6 mln ton ropy naftowej na rok - pierwsza partia rosyjskiej ropy naftowej dotarła tam rurociągiem "Przyjaźń" cztery miesiące wcześniej; większość przerabianego tam surowca nadal stanowi rosyjska ropa naftowa.
Od 1967 roku z przerwami prowadzono rozbudowę instalacji rafineryjnych, zwiększając stale zdolność przerobową kompleksu rafineryjnego - w 1978 roku płocka rafineria przerobiła rekordową ilość 12,8 mln ton ropy naftowej.
Z początkiem lipca 1993 roku Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o nazwie Petrochemia Płock SA, która sześć lat później została połączona z Centralą Produktów Naftowych w jeden podmiot o nazwie Polski Koncernu Naftowy SA (PKN). Również w 1999 roku PKN zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - pierwsze notowanie odbyło się 26 listopada, a do obrotu trafiło wówczas 45 proc. całkowitej emisji akcji. W kwietniu 2000 roku wprowadzono markę Orlen i zmieniono nazwę spółki na Polski Koncern Naftowy Orlen SA (PKN Orlen).
W lipcu 2000 roku przeprowadzona została druga oferta publiczna akcji PKN Orlen, tym razem na warszawskiej i londyńskiej giełdzie papierów wartościowych - od tego momentu w wolnym obrocie giełdowym znajduje się ponad 71,5 proc. całkowitej emisji akcji spółki.