PIT za 2023 rok. Kończy się czas na złożenie deklaracji podatkowych

Osoby, które nie złożyły deklaracji podatkowych za 2023 rok, mają coraz mniej czasu na przesłanie dokumentów do Urzędu Skarbowego. W niektórych przypadkach rozliczenie dokona się automatycznie - jednak z ważnym zastrzeżeniem.

Rozliczenie PIT 2024. Do kiedy złożyć zeznanie za ubiegły rok?
Rozliczenie PIT 2024. Do kiedy złożyć zeznanie za ubiegły rok?
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz

24.04.2024 09:23

Podatek dochodowy za 2023 rok można rozliczać od 15 lutego 2024 roku. W tym dniu deklaracje częściowo uzupełnione przez Krajową Administrację Skarbową zostały udostępnione w systemie Twój e-PIT. Osoby, które wciąż nie złożyły ich w skarbówce, powinny się pospieszyć - czas na przesłanie deklaracji mija przed majówką.

Do kiedy PIT? Termin jest określony

Zgodnie z obowiązującym prawem, akcja rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych trwa od 15 lutego do 30 kwietnia 2024. W tym czasie płatnicy powinni złożyć deklaracje PIT w urzędzie skarbowym. Można tego dokonać przez internet - przez e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT - w przypadku osób, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36 oraz PIT-36L, jak i za pomocą papierowego formularza, składanego w odpowiednim oddziale urzędu skarbowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PIT 2024. Część formularzy zostanie automatycznie zaakceptowana

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, część formularzy - w określonych przypadkach - podlega automatycznej akceptacji. Chodzi o deklaracje PIT-37 lub PIT- 38, które nie zostały zaakceptowane lub odrzucone przez płatnika - w tym przypadku zostaną one uznane za złożone z dniem 30 kwietnia 2024. Co jednak istotne, w wielu przypadkach nie będą one zawierać informacji o przysługujących ulgach i odliczeniach.

Jak przypomina resort finansów, automatycznej akceptacji w usłudze Twój e-PIT nie podlegają zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L oraz informacja PIT-DZ, zeznania, w których wykazano wyłącznie przychody zwolnione, zapisane "kopie robocze" oraz zeznania odrzucone w usłudze. "Zachęcamy w każdym przypadku do logowania się do usługi i sprawdzenia swoich danych, np. kwoty podatku do zapłaty czy nadpłaty" - podkreśla MF.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)