PiS: zmienić konstytucję, otworzyć archiwa IPN
Na początku przyszłego tygodnia do Sejmu trafi projekt zmiany konstytucji umożliwiający otwarcie archiwów IPN - zapowiedział w rozmowie szef klubu PiS Marek Kuchciński. Jak dodał, PiS chce, by tzw. dane wrażliwe były zastrzeżone.
Kuchciński poinformował, że projektowi zmiany konstytucji będzie towarzyszyć projekt zmiany ustawy lustracyjnej, regulujący szczegółowo zasady otwarcia archiwów.
Równocześnie - zapowiedział Kuchciński - do Sejmu trafi projekt "dużej nowelizacji" ustawy lustracyjnej, bez zmiany konstytucyjnej. Chcemy pokazać, że jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność - powiedział.
Jednak "duża nowelizacja" - jak przyznał Kuchciński - w związku z majowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował większą część ustawy lustracyjnej, jest mało prawdopodobna do zaakceptowania przez TK.
TK znów może mieć jakieś zastrzeżenia, najlepszym rozwiązaniem jest zmiana konstytucji - ocenił Kuchciński.
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk wyjaśnił, że projekt zmiany konstytucji dotyczy artykułu 61. ustawy zasadniczej. Artykuł ten mówi, że "obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne". "Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa" - głosi artykuł.
Mularczyk powiedział, że prawo dostępu do informacji publicznej zostanie rozszerzone o jawność archiwów dawnych służb.
Kuchciński wyjaśnił, że PiS złoży projekty w przyszłym tygodniu, by dać szansę marszałkowi Sejmu na przeprowadzenie konsultacji nad projektem przed powakacyjnym posiedzeniem Izby. Według Kuchcińskiego, Sejm powinien zająć się projektem zmiany konstytucji zaraz po przerwie wakacyjnej. Pierwsze po poselskich wakacjach posiedzenie Sejmu zaplanowano od 22 do 24 sierpnia.
Szef klubu PiS, który kilka tygodni temu mówił, że PiS uzależnia złożenie projektu zmiany konstytucji od uzyskania poparcia dla jego zapisów, powiedział, że PiS liczy, iż "kluby opozycyjne - głównie PO - te zmiany poprą".
11 maja Trybunał uchylił 39 na 77 ocenianych zapisów nowej ustawy lustracyjnej. Zakwestionował m.in. wzór oświadczenia lustracyjnego, lustrację m.in. ogółu dziennikarzy i naukowców oraz publikowanie przez IPN katalogów osób, które tajne służby PRL traktowały jako współpracowników. Dziewięciu sędziów z 11- osobowego składu TK zgłosiło zdania odrębne w sprawie poszczególnych części tego wyroku.