PolskaPiS zgłosił kandydatów do Kolegium IPN

PiS zgłosił kandydatów do Kolegium IPN

Kandydaci PiS do Kolegium Instytutu Pamięci
Narodowej to: Andrzej Chojnowski, Jan Draus, Marek K. Kamiński,
Wojciech Polak, Sławomir Radoń i Teofil Wojciechowski -
poinformowała rzeczniczka klubu parlamentarnego PiS
Sylwia Kwas. Samoobrona zgłosić ma Bogusława Polaka; LPR -
Mieczysława Rybę.

10.08.2006 | aktual.: 10.08.2006 20:47

Siedmioletnia kadencja 11-osobowego Kolegium IPN upływa 9 września. Członków Kolegium wybiera Sejm, dwóch z nich wskazuje Krajowa Rada Sądownictwa.

Wśród kandydatów PiS do Kolegium jest 3 obecnych członków tego ciała: dr Teofil Wojciechowski, prof. Jan Draus i dr Stanisław Radoń.

Innym kandydatem PiS jest 61-letni prof. Andrzej Chojnowski. Od 2003 r. jest kierownikiem Zakładu Historii XX wieku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1972-80 należał do PZPR, jednak nie pełnił funkcji organizacyjnych, w 1980 wstąpił do NSZZ "Solidarność", obecnie nie jest członkiem żadnej partii.

Kolejny kandydat do Kolegium to 44-letni dr hab. Wojciech Polak, pracuje w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 80. działał m.in. w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i był współpracownikiem podziemnej "Solidarności". Jest członkiem PiS.

Prof. Marek K. Kamiński ma 58 lat, jest m.in. członkiem redakcji "Dziejów Najnowszych", członkiem Rady Naukowej Instytutu Historii PAN oraz współpracownikiem Komisji Środkowoeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Kandydatem Samoobrony ma być 61-letni prof. Bogusław Polak. Kieruje Katedrą Nauk Humanistycznych i Stosunków Międzynarodowych na Politechnice Koszalińskiej. W latach 1972-99 działał w Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

LPR wskazać ma 37-letniego dr. Mieczysława Rybę, historyka zatrudnionego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ryba wykłada także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W uchwalonej w lipcu przez Sejm ustawie lustracyjnej zmieniono zasady wyboru Kolegium Instytutu - 9 członków wybierać ma Sejm; 2 - prezydent. Ustawa czeka teraz na rozpatrzenie przez senatorów - pod obrady Senatu trafić ma 22 sierpnia.

Obecnie w skład Kolegium wchodzą: Andrzej Grajewski, Stanisław Bartoszek, Jan Draus, Andrzej Friszke, Jerzy Łankiewicz, Maria Myślińska, Włodzimierz Olszewski, Andrzej Paczkowski, Sławomir Radoń, Teofil Wojciechowski i Franciszek Gryciuk.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)